Nejlepší české nahrávky klasiky a jazzu podle akademiků Cen Anděl

Česká hudební akademie dnes zveřejnila nominace aktuálního ročníku Cen Anděl. V každé z celkem třinácti kategorií je nominována trojice nahrávek či interpretů. Sošky určené od letošního roku i pro klasickou hudbu budou předány na slavnostním ceremoniálu 5. března v pražském Foru Karlín. O ceny se mohly ucházet nahrávky vydané v průběhu uplynulého roku vydavatelstvím se sídlem na území České republiky a s převahou domácích hudebníků.

 

Nominace v kategorii Klasika:

Česká filharmonie – B. Martinů: What Men Live By, Symfonie č. 1

Poslední martinůovská nahrávka Jiřího Bělohlávka, jež se stala prosincovým TIPem Harmonie, obsahuje anglickou verzi pastorální opery Bohuslava Martinů What Men Live By (Čím lidé žijí) nahranou v roce 2014 a Symfonii č.1 pořízenou v lednu 2016. Bohuslav Vítek ve své recenzi pro Harmonii vyzdvihuje výkony České filharmonie a jejího někdejšího vedoucího: „Obsahuje základní vlastnosti, jež charakterizují nám důvěrně známou osobitost dirigentovu – naprosto důsledné umělecké dotažení, namísto hýřivé zvukovosti spíše lyrický, líbezný hřejivý projev, serióznost a úctu k interpretovanému dílu. Orchestr zní v široké zvukové škále a vyrovnaně ve všech nástrojových sekcích. Vedle hudebního ztvárnění nutno ocenit i dokonalé zvládnutí jazykového originálu.“ Na nahrávce spolupracoval sbor Martinů Voices pod vedením Lukáše Vasilka, barytonista Ivan Kusnjer i koncertní mistr ČF Josef Špaček, který vedle houslí zastal i roli vypravěče.

 

Epoque Quartet – Epoque Quartet Plays Jan Kučera

Epoque Quartet na albu věnovaném skladateli, dirigentovi a pianistovi v jedné osobě Janu Kučerovi představuje výběr skladeb, které vznikly během devatenácti let spolupráce. Jan Kučera píše pro Epoque Quartet hudbu zasahující do mnoha žánrů – na nahrávce tak zní skladby minimalistické, barokní, folkové i jazzové. Mezi hosty zde patří Adam Plachetka, Radek Baborák a Robert Balzar.

 

Martinů Voices – B. Martinů: Madrigaly

Album s komorní sborovou tvorbou Bohuslava Martinů bylo nominováno i na Classic Prague Award v kategorii Nahrávka roku. Na takřka hodinovém disku nalezneme tři cykly madrigalů, Čtyři písně pro Marii, Petrklíč i Tři písně posvátné. Po boku Martinů Voices hostují sopranistka Grazyna Biernot, houslista Jakub Fišer a klavírista Karel Košárek.

 

Nominace v kategorii Jazz:

Concept Art Orchestra – Vánoce dospělých

Concept Art Orchestra v čele s trumpetistkou Štěpánkou Balcarovou připravilo album vánočních písní a koled v jazzovém hávu. Na albu hostují Dan Bárta, Markéta Foukalová či Petr Ostrouchov a autorsky či aranžérsky se na něm podílela skladatelská skupina Pražská šestka. Milan Tesař ve své recenzi popsal mimo jiné zajímavou dramaturgii alba, které „začíná i končí několika písněmi s textem a mezi nimi zazní tři úpravy lidových koled v instrumentální podobě … Celkově se na albu Vánoce dospělých orchestr představuje jako dospělé těleso schopné propojit ambiciózní jazzovou tvorbu s písněmi, které svou strukturou mají blízko k popu, a přitom si drží interpretační laťku stále vysoko.

 

Dorota Barová – Iluzja

Zpěvačka, cellistka a skladatelka Dorota Barová se angažuje v množství kapel a projektů (Tara Fuki, Vertigo, Tellemarkk, Tugriki, spolupracovala i s Anetou Langerovou či Lenkou Dusilovou). Iluzja je však její první sólovou nahrávkou. Vytvořila ji během pouhých tří dnů ve studiu společně s kytaristou Miroslavem Chyškou a basistou Jakubem Vejnarem. V rozhovoru pro Harmonii objasňuje některé složky alba: „Texty jsou většinou o mezilidských vztazích, naplněných i nenaplněných, o očekáváních, o snech. Domnívám se, že název docela vystihuje obsah alba.

 

Karel Růžička Quartet – Grace & Gratitude

Album Grace & Gratitude může pro nás ve středu Evropy představovat důkaz, jakou pozici si dokázal původem zdejší hudebník vybudovat za dvě dekády života a tvorby v jazzové Mekce světa.“ Tak popisuje Tomáš S. Polívka ve své recenzi pro lednovou Harmonii album, které vzniklo v brooklynských studiích a na němž vedle saxofonisty Karla Růžičky Jr. vystupují přední newyorští hráči: pianista John Cowherd, basista John Patitucci a bubeník Nate Smith.

Sdílet článek: