Nedožité osmdesátiny Václava Havla přímým přenosem z Rudolfina oslaví Česká televize a Česká filharmonie

Česká televize uvede u příležitosti výročí narození Václava Havla premiéru dokumentu Občan Havel přikuluje i přímý přenos koncertu v podání České filharmonie z pražského Rudolfina. Pro studenty zorganizovala sérii projekcí filmu Poslední hurá z cyklu České století.

Osmdesáté narozeniny, které by dramatik a bývalý prezident Václav Havel oslavil 5. října, předznamená na obrazovkách České televize už o den dříve televizní premiéra dokumentu Občan Havel přikuluje. Tvůrci Jan a Adam Novákovi se v něm vracejí do minulosti, aby ilustrovali, jak vznikla slavná hra Audience. Zároveň uvádějí diváka do paradoxů podivného světa československé normalizace, kdy v roce 1974 sháněl dramatik Václav Havel razítko do občanky, aby ho Husákovo StB nemohlo obvinit z příživnictví. Vyřešil to nakonec tím, že si našel zaměstnání jako pomocný dělník v trutnovském pivovaru. Bylo mu osmatřicet let a téměř rok válel ve sklepě sudy piva značky Krakonoš za 1 700 korun měsíčně. Čerpal však inspiraci ke vznikající hře Audience.

Samotnou jednoaktovou hru Audience pak uvede kulturní program ČT art přesně v den výročí narození Václava Havla. Speciální představení z Činoherního klubu, v hlavní roli s Josefem Abrhámem a Pavlem Landovským, se v lednu roku 1990 stalo významnou událostí porevoluční Prahy. Vzniklo totiž prakticky pouze pro televizní záznam. Divadelní, stejně jako televizní režie, se tehdy ujal Jiří Menzel a záznam nese neopakovatelnou atmosféru, mimo jiné i pro improvizované povídání herců, režiséra i autora po skončení představení.

Na Audienci naváže 5. října na ČT art dokumentární pořad Dopisy Olze, Havlova reflexe jednoho z jeho nejvíce oceňovaných filozofických textů pořízená na Hrádečku. Tato zpověď se stala zvláštním subjektivním komentářem autora k tomuto dílu, k životu a k umění. Ve stejný den nabídne ČT art ještě kultovní adaptaci hry Václava Havla a Karla Bryndy „Život před sebou“ z prostředí socialistické armády 50. let Mlýny z divadla Sklep.

Druhý program České televize odvysílá 5. října přímý přenos koncertu České filharmonie z pražského Rudolfina. Symfonii č. 9 Antonína Dvořáka pod taktovkou dirigenta Semjona Byčkova.

Čtvrteční večer bude patřit inscenaci částečně autobiografického dramatu Largo desolato z Divadla Na zábradlí, ve které roli disidenta ztvárnil Jiří Bartoška. ČT2 pak přinese rozhovor Václava Havla s Markem Ebenem z období poté, kdy Václav Havel opustil svůj prezidentský post. Sérii pořadů doplní diskusní pořad Konfrontace Petra Fischera – Divadlo Havel 80. Hosty Petra Fischera budou divadelní režiséři Vladimír Morávek a Břetislav Rychlík, kteří inscenovali Havlova dramata.

Přehled pořadů k výročí 80. narozenin Václava Havla:

úterý 4. října

Občan Havel přikuluje l 20:50 l ČT2 l premiéra

Tvůrci snímku Občan Havel přikuluje Jan a Adam Novákovi se vracejí do minulosti, aby ilustrovali, jak vznikla slavná hra Audience. Dokument uvádí podstatnou část Audience ve formě archivní koláže sestřihané z fotografií a zvukových i obrazových nahrávek z nejrůznějších představení po světě.

 

středa 5. října

Slavnostní koncert při příležitosti 80. výročí narození prezidenta Václava Havla l 20:00 l ČT2 l přímý přenos

Symfonie č. 9 Antonína Dvořáka v podání České filharmonie, pod taktovkou dirigenta Semjona Byčkova. Přímý přenos z pražského Rudolfina. 

 

Audience l 20:20 l ČT art

Záznam unikátního představení Václava Havla z Činoherního klubu (1990), které vzniklo prakticky pouze pro televizní záznam. Hrají: Josef Abrhám a Pavel Landovský. Režie Jiří Menzel.

 

Dopisy Olze l 21:40 l ČT art

Dokumentární pořad, který zřejmě vznikl soukromým amatérským natáčením, přibližuje Václava Havla za jeho pobytu na Hrádečku (1986). Osobní zpověď Václava Havla komentuje dopisy z vězení, jeho život i vztah k umění. Scénář a režie M. Hýbek.

 

Mlýny l 22:05 l ČT art

Divadlo Sklep v kultovní adaptaci hry Václava Havla a Karla Bryndy „Život před sebou“ z prostředí socialistické armády 50. let (1993). Účinkují: J. Slovák, J. Burda, T. Hanák, D. Vávra, O. Schmidt a další. Kamera I. Popek. Režie O. Trojan.

 

čtvrtek 6. října

Largo desolato l 20:20 l ČT art

Absurdní drama Václava Havla v inscenaci Divadla Na zábradlí v Praze (1991). Hrají: Jiří Bartoška, Jana Preissová, Ondřej Pavelka, Vladimír Dlouhý, Ivana Chýlková a další. Divadelní režie J. Grossman. Kamera J. Špelda. Televizní režie V. Polesný.

 

O cestě na Hrad a zase zpátky l 21:00 l ČT2

Rozhovor Marka Ebena s Václavem Havlem o pocitech a dojmech, s nimiž odcházel v roce 2003 ze svého úřadu, a jeho bilanční ohlížení za léty na Hradě. Režie J. Hojtaš.

 

Konfrontace Petra Fischera – Divadlo Havel 80 l 23:10 l ČT art l premiéra

Další díl ze série Konfrontace Petra Fischera, jehož hosty jsou divadelní režiséři Vladimír Morávek a Břetislav Rychlík, kteří inscenovali Havlova dramata. Pustí se zde do diskuse o aktuálnosti Havlových děl, a to především v kontextu, jak a proč je hrát v roce 2016.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější