úterý, 26. leden 2016

Návrat Gergijeva k České filharmonii: Třikrát Svěcení jara a Beethoven s Josefem Špačkem

Napsal(a) 

Valerij Gergiev Valerij Gergiev

Valerij Gergiev se tento týden opět po dvou letech postaví na dirigentský stupínek s Českou filharmoniií. Na abonentních koncertech 27., 28. a 29. ledna bude řídit Svěcení jara Igora Stravinského a Houslový koncert D dur Ludwiga van Beethovena s Josefem Špačkem.

„Když v červnu 2014 dirigoval Českou filharmonii poprvé Valerij Gergijev, byl to pro naše hráče mimořádný hudební zážitek. Ihned po pražském koncertě uzrál plán připravit s dirigentem Gergijevem abonentní program. S hledáním termínu jsme začali okamžitě,“ uvádí generální ředitel České filharmonie David Mareček. K volbě sólisty dodal: „Koncertního mistra Josefa Špačka představila Česká filharmonie zatím vždy spolu s Jiřím Bělohlávkem nebo Manfredem Honeckem. Tentokrát jsme chtěli dát Josefovi příležitost s některým z dirigentských hostů. Valerij Gergijev se nám jevil jako vhodný kandidát, poněvadž je známý svou podporou mladých umělců. Josefa Špačka poznal jako koncertního mistra při svém červnovém vystoupení a jeho angažmá v Beethovenově Houslovém koncertu s potěšením akceptoval.“

Výběr programu vzešel z iniciativy České filharmonie. Skladba Igora Stravinského Svěcení jara čili Obrazy z pohanské Rusi, které mělo světovou premiéru v Paříži 29. května 1913, hráli filharmonici naposledy na Pražském jaru v roce 2013. Při hledání vhodného díla ke spolupráci s Valerijem Gergijevem to byla jednoznačná první volba, protože Svěcení jara, jedno z nejvýznamnějších děl avantgardní hudby 20. století, známé složitými rytmickými strukturami a užitím disonance, je referenční skladbou po všech stránkách.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.