středa, 2. květen 2018

Narcistní koncert pro cello podle Dřízala na příštím koncertě SOČRu

Napsal(a) 

Jan Ryant Dřízal, foto Vojtěch Havlík Jan Ryant Dřízalfoto: Vojtěch Havlík

S trojicí českých hudebníků mladé generace se setkáte na dalším abonentním večeru Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Příští hlavní hostující dirigent Marek Šedivý spojí své síly s vítězem mezinárodní soutěže Pražského jara violoncellistou Tomášem Jamníkem v provedení světové premiéry skladby Narcissus, kterou Jan Ryant Dřízal složil přímo na objednávku SOČRu. Na programu koncertu 7. května je dále hudba Paula Dukase a Bély Bartóka.

Večer uvede La Péri Paula Dukase inspirovaná postavou víly z perské a islámské mytologie, která hledá nejvzácnější věc na světě, aby mohla vstoupit do vytouženého ráje. Barvitá partitura kombinující romantický výraz a impresionistickou instrumentaci se stala posledním velkým dílem svého autora. V dalších letech už se věnoval především dráze učitele hudby.

Jan Ryant Dřízal na sebe poprvé výrazně upozornil skladbou Kuře melancholik, která v roce 2014 zvítězila v soutěži vypsané Českou filharmonií. Skladba Narcissus, vytvořená na objednávku SOČRu, se opírá o dva podněty: zážitek z Bachovy skladby pro sólové violoncello v podání Alisy Weilerstein a vzpomínku na obraz bytosti, se zájmem se prohlížející v malé vodní nádrži. „Krása je protínána ošklivostí, stává se falešným zrcadlem, ale v závěru je zvukový materiál ‚očištěn‘“, přibližuje své dílo autor. Charakterizuje je jako spontánní a zvukově subtilní poctu výtvarnému umění a současně jako poklonu Paulu Dukasovi. Večer vyvrcholí jedním z pilířů orchestrálního repertoáru 20. století, lyrickým, dramatickým, myšlenkově hlubokým i efektním Koncertem pro orchestr, který napsal maďarský skladatel Béla Bartók během 2. světové války v americkém exilu. Samotnému koncertu bude předcházet Setkání s dirigentem Markem Šedivým, violoncellistou Tomášem Jamníkem a skladatelem Janem Ryantem Dřízalem, kteří pohovoří o skladbách, které na koncertě zazní. Setkání se uskuteční v Západním salonku Rudolfina od 18:30.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.