středa, 9. červen 2021

95. sezona SOČR představí Gabrielu Montero, Leilu Josefowicz, Brada Mehldaua a další

Napsal(a) 

Gabriela Montero, foto Anders Brogaard Gabriela Monterofoto: Anders Brogaard

Symfonický orchestr Českého rozhlasu dnes představil program koncertní sezony 2021/22 i pestrou škálu hostujících interpretů, mezi nimiž figurují např. rezidenční umělkyně sezony, klavíristka Gabriela Montero, klarinetista Kari Kriikku, houslisté Leila Jose­fowicz a Sergej Chačatrjan nebo cellista Alban Gerhardt. Ve světových premiérách uvede orchestr skladby Ondřeje Štochla, Zbyňka Matějů či Jany Vörösové a tradičně zamíří i do mezižánrového prostoru, kupříkladu s americkým pianistou Bradem Mehldauem nebo v muzikálovém projektu s basbarytonistou Adamem Plachetkou.

Ke slavnostnímu zahájení sezony pozvedne šéfdirigent a umělecký ředitel Alexander Liebreich taktovku v pátek 1. října ve Dvořákově síni. Venezuelská klavíristka Gabriela Montero zde provede Čajkovského Koncert b moll, zazní také Dvořákův Othello a Stravinského Svěcení jara.

Další koncerty jsou uspořádány do tří cyklů. Tradiční řada R – Klasika v Rudolfinu nabídne opětovné shledání s dirigentem Petrem Popelkou, který od sezony 2022/23 stane v čele orchestru jako jeho nový šéfdirigent a umělecký ředitel. Vrátí se i arménský houslista Sergej Chačatrjan, tentokrát s Brahmsovým Koncertem D dur. Rumunský dirigent Ion Marin připomene Vídeň a s ní rytmus valčíku v tvorbě Schuberta, Mahlera a Ravela, Jan Kučera pak nabídne hudbu Oskara Nedbala, Bohuslava Martinů a Petra Iljiče Čajkovského. Na prosinec je připraven večer novozélandské dirigentky Holly Mathieson s hudbou inspirovanou pohádkami. Rok 2022 otevře harfa francouzského virtuosa Xaviera de Maistre ve dvou koncertech a jedné symfonii.

Kari Kriikku Kari Kriikku

Pod taktovkou šéfdirigenta Liebreicha zazní Brahmsovo Německé requiem a Lutosławského violoncellový koncert s Albanem Gerhardtem. Gabriela Montero přicestuje znovu v únoru a přednese koncerty Mozarta a Šostakoviče. Mimořádný zážitek slibuje také únorové vystoupení vyhledávaného perkusisty Alexeje Gerassimeze či koncertní provedení prvního dějství Wagnerovy opery Valkýra. Tři věty o přijetí od Ondřeje Štochla se sólovým klarinetem Kariho Kriikku z Finska zazní ve světové premiéře na dubnovém koncertu s estonským dirigentem Olari Eltsem. Monumentální Faustovskou symfonii pak nastuduje hlavní hostující dirigent SOČRu Marek Šedivý. V samém závěru sezony, tedy v červnu, vystoupí americká houslistka Leila Josefowicz.

Řadu K – Komorní tvoří pět večerů v Anežském klášteře. S podporou dirigenta Roberta Kružíka se představí laureáti soutěže Concertino Praga, houslista Daniel Matejča a ruský klavírista Vsevolod Zavidov. Jitka Hosprová se ujme sólového partu v již dvakrát plánované světové premiéře koncertu Virus od Zbyňka Matějů. Předvánoční koncert nabídne umění houslistky Olgy Šroubkové, trumpetisty SOČRu Marka Vajo i Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu, který přednese ve světové premiéře skladbu Jany Vöröšové Chlapeček a Dálka. Francouzský esprit slibuje březnový koncert Marka Šedivého, houslistky Martiny Bačové a hobojisty rozhlasových symfoniků Zdeňka Ryse. Závěrečný červnový večer je zadán pro koncertního mistra Vlastimila Kobrleho, vedoucího druhých hou­slí Davida Pokorného a jejich dialog na pozadí Čtvera ročních dob Antonia Vivaldiho i Ástora Piazzolly.

Alban Gerhardt, foto Kaupo Kikkas Alban Gerhardtfoto: Kaupo Kikkas

Osobité projekty pak přinese řada N – Nové horizonty. Nabídne propojení živě interpretované hudby Ravela a Stravinského s přizpůsobivou filmovou projekcí nebo prolnutí poezie a jazzové hudby mladých tvůrců Štěpánky Balcarové a Martina Brunnera se symfonickým orchestrem. Adam Plachetka představí výběr z broadwayských muzikálů, připraven je také skandinávský jazzový projekt E.S.T. Symphony. Na závěr této řady pak vystoupí přední jazzový klavírista Brad Mehldau.

Přenosy či záznamy koncertů již tradičně nabízejí stanice ČRo Vltava a ČRo D-dur. Řadu audio záznamů budou k dispozici na audioportálu ČRo mujRozhlas. Vybrané koncerty se dočkají videozáznamu v HD kvalitě na YouTube kanálu Koncerty Českého rozhlasu a nově budou také uvedeny na platformě HbbTV, která nabízí přes pět desítek vybraných koncertů SOČRu. Předprodej abonentních i dílčích vstupenek byl zahájen ve středu 9. června. Jednotlivé vstupenky na koncerty řady R budou do prodeje uvolněny od 21. června. „S potěšením uvádíme, že jsme udrželi ceny na stejné úrovni, jako tomu bylo v sezoně 2020/21. Dokonce nebudou zvýšeny ani ceny jednotlivých vstupenek na koncertní řady v Rudol­finu a Anežském klášteře,“ doplnil ředitel orchestru Jakub Čížek.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.