Na pražských Vinohradech bude odhalena pamětní deska Zuzany Růžičkové a Viktora Kalabise

Ve Slezské ulici na pražských Vinohradech bude od příštího týdne nová pamětní deska. Ta bude připomínat cembalistku Zuzanu Růžičkovou a skladatele Viktora Kalabise, kteří zde strávili několik dekád společného života.

„Manželé Kalabisovi se do Slezské ulice přestěhovali v roce 1953 a žili zde oba až do své smrti. Jejich vinohradský byt se za těch 64 let stal místem, kde spolu manželé nejenže žili a tvořili, ale které často navštěvovala řada významných tuzemských a zahraničních umělců,” říká Aleš Březina, předseda správní rady Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, který vznik desky inicioval a financoval.

V předchozích dvou letech byla z podnětu Nadačního fondu odhalena pamětní deska Zuzany Růžičkové na budově Muzea Jindřichohradecka v Jindřichově Hradci a na budově Konzervatoře Plzeň. Jejich autorem je sochař Václav Fiala, který vytvořil i pamětní desku nyní odhalovanou v Praze. Mezi jeho další známá díla patří například náhrobek klavíristy Rudolfa Firkušného a jeho ženy Tatiany v Brně, Nakloněný obelisk za deset sestřelených amerických vojáků v Dubči u Nepomuka nebo Kaple pro Sydney, za kterou v roce 2005 získal cenu Sydney Sculpture Prize. Slavnostní odhalení pamětní desky proběhne ve středu 10. června od 17:00 před domem ve Slezské ulici 107 na Praze 3.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější