pondělí, 6. duben 2015

Na Českou filharmonii útočí mládí: hned čtyři finalisté konkurzu na pozici koncertního mistra

Napsal(a) 

Jiří Vodička, foto archiv JV Jiří Vodičkafoto: archiv JV

Česká filharmonie vybírá dalšího koncertního mistra. Ten bude pravidelně střídat na tomto prestižním postu Josefa Špačka, který říká: „Úroveň účastníků byla letos nebývale vysoká. Všichni čtyři finalisté splnili podmínky konkurzu a dosáhli vysokého počtu bodů.“

Jde o Jiřího Vodičku (26 let), dále teprve dvaadvacetiletou Olgu Šroubkovou, která se do finále dostala již podruhé a jejíž dědeček byl v minulosti slavným koncertním mistrem České filharmonie, Jana Fišera (35 let), a houslistu albánského původu, který nyní žije v Itálii Ermira Abeshiho (28 let). Pro svůj finálový výkon si všichni kromě Jiřího Vodičky vybrali Brahmsův Houslový koncert D dur. Jiří Vodička si jako jediný vybral Čajkovského Houslový koncert D Dur.

Koncertní komise České filharmonie odhlasovala, že bude následovat třetí kolo v podobě roční účasti finalistů konkurzu na koncertech České filharmonie. Po tuto dobu budou všichni pod bedlivým pozorováním a na závěr svého prubířského období z nich hlasováním bude vybrán jeden jediný vítěz. Podobně se to dělá i ve světě. Je dobré si u takto důležitého postu nechat delší dobu na rozmyšlení.

Jak konkurz probíhal?

První kolo konkurzu bylo přísně anonymní, účastníci hráli za plentou. Do druhého kola, které se konalo v pátek, postoupili čtyři nejúspěšnější adepti. Tam uchazeči o prestižní post koncertního mistra České filharmonie předvedli vybraný houslový koncert za doprovodu orchestru a orchestrální sóla.

Při konkurzu na místo koncertního mistra jsou členy konkurzní komise všichni členové orchestru a šéfdirigent. Uchazečům o místa v orchestru ČF, kteří úspěšně vykonali konkurz, zůstane výsledek konkurzu v platnosti po dobu jednoho roku.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.