středa, 8. leden 2020

Múza naděje prolne Smetanovu Litomyšl 2020

Napsal(a) 

Dirigent Semjon Byčkov, foto Petra Hajská/Česká Filharmonie Dirigent Semjon Byčkovfoto: Petra Hajská/Česká Filharmonie
Naděje pomáhá ulehčit starostem, smířit se, zapomenout, nadějí je také radost, kterou nabízí dobrá hudba, a zároveň tvoří inspirační rámec 62. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl, který se letos uskuteční v termínu od 11. června do 6. července 2020.

Naší snahou je představit celkovou koncepci festivalu v jeho humanistickém poselství, touze po usmíření a spolupráci mezi náboženstvími, lidmi a národy i zřetelným akcentem na aktivní a neustále se zvyšující účast mladých interpretů a návštěvníků. Třebaže má naše Múza tvář, vnímáme ji spíše abstraktně, v duchu básně Emily Dickinsonové: Naděje je věc s peřím, která je usazena v duši a zpívá píseň beze slov a nikdy se ani na chvíli nezastaví…,“ vysvětluje dramaturg festivalu a umělecký ředitel Vojtěch Stříteský.  

Po více než dvaceti letech se na festivale opět představí dva významné soubory ze Slovenska. O zahájení se postará Slovenská filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Jamese Judda skladbami Smetany, Verdiho, Wagnera, Rajtera a jubilanta Ludwiga van Beethovena, jehož 250. výročí narození bude jednou z hlavních dramaturgických linií programu. Opera Slovenského národního divadla Bratislava připravuje v roce 100. výročí od založení zcela novou inscenaci Mozartovy Figarovy svatby režírované Jiřím Heřmanem a pro Litomyšl chystá také galakoncert se svými sólisty.

Operní řada dále přinese brněnskou inscenaci Smetanovy Libuše, která bude z důvodu prostorové náročnosti mimořádně uvedena na speciálně upravené scéně v areálu zimního stadionu. Návštěvníci se mohou těšit i na Lipusovu inscenaci Dvořákovy Rusalky, Meyerbeerova Roberta ďábla, Verdiho Aidu, ale též koncertní provedení Gershwinovy opery Porgy a Bess. Na zámku Nové Hrady se odehraje již devátá stagiona s projektem Třikrát Ariadna – ten zahrne Monteverdiho fragment, jednoaktovou operu Bohuslava Martinů a Bendův melodram v režii Magdaleny Švecové. Ve Smetanově domě bude možné zhlédnout nové nastudování opery Jsem kněžna bláznů od Lenky Nota na libreto Olgy Sommerové k 200. výročí narození Boženy Němcové, která v Litomyšli prožila část svého života. Z árií a duet Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Hectora Berlioze a Giacoma Pucciniho bude sestaven galakoncert Pavla Černocha a Evy Hornyákové.

U příležitosti beethovenovského výročí zazní skladatelova 8. a 9. symfonie v podání Slovenské filharmonie a Filharmonie Brno, 5. klavírní koncert v interpretaci Lukáše Vondráčka a České Sinfonietty či Mše C dur v přednesu souboru Czech Virtuosi a Smíšeného pěveckého sboru Rastislav Blansko. Poctu Beethovenovi složí rovněž mladí stipendisté programu MenART v pořadu Panu Ludvíkovi s láskou.

Dva koncerty připravuje také Česká filharmonie s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Partnerský orchestr Smetanovy Litomyšle uvede 5. symfonii Gustava Mahlera a Mou vlast Bedřicha Smetany. Stejně tak dvakrát koncertně vystoupí rezidenční umělec Adam Plachetka, jenž v úvodním koncertu festival zahájí a ve Velkém finále premiérou projektu Possible Dream ho zakončí.

Rebal Alkhodari Rebal Alkhodari
Letos březnu uplyne 300 let od úmrtí významného italského stavitele Giovanni Battisty Alliprandiho, který vystavěl nádherný piaristický chrám Nalezení sv. Kříže, a v Litomyšli je i pochován. Právě zde a v Alliprandiho poutním kostele v Chlumku u Luže zazní k jeho poctě koncerty Voce D’Alliprandi v podání souboru Collegium 1704. Architektonické prvky chrámu dotvoří atmosféru hudebního večera Když chrám rozezní žestě (Moravia Brass Band, dirigent Chuhei Iwasaki) a také vystoupení Českého filharmonického sboru Brno. V pořadu Cesty ke zbožnosti se skrze amerického basistu Joela Frederiksena a syrského pěvce Rebala Alkhodariho setká křesťanská a muslimská hudební a duchovní tradice. Další koncerty komorní řady se uskuteční v zámecké jízdárně. Joel Frederiksen spolu s Ensemble Phoenix Mnichov chystá ještě pořad Requiem for a Pink Moon.

Program nabídne znovu i Jazzovou jízdu v jízdárně, tentokrát s jubilantem Josefem Vejvodou, jeho Jazztetem a americkým swingovým zpěvákem Chuckem Wansleyem. V Kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže vystoupí Wihanovo kvarteto a koncert Post Bellum *75 připomene výročí konce druhé světové války skladbami J. S. Bacha, D. Šostakoviče, J. Haydna, ale také Terezínským requiem Sylvie Bodorové.

V baletní a taneční řadě návštěvníci uvidí Kučerův balet Tři mušketýři (NDM Ostrava, choreografie Paul Chalmer) a novou inscenaci Špalíčku Bohuslava Martinů v představení Národního divadla Praha a režii Petra Zusky. Festival pozval rovněž Andalusian Flamenco Ballet ze španělské Malagy, jenž připomene čtvrt století od návštěvy španělského královského páru v Litomyšli a půjde o první české hostování tohoto souboru.

Collegium 1704, foto Petra Hajská Collegium 1704foto: Petra Hajská
Letošní ročník festivalu nezapomene ani na mladé publikum – Dětská opera Praha pro ně chystá komponovaný pořad Zpíváme si s Bedříškem a žáci základních uměleckých škol doplní hráče České filharmonie a společně provedou Dvořákovu Novosvětskou symfonii. Hlavní program doplní doprovodné akce. Návštěvníci se budou moci opět zúčastnit ouvertur – lektorských úvodů, mladí muzikanti dostanou svůj prostor ve Festivalových zahradách, hudební část doplní XVI. Smetanova výtvarná Litomyšl.

Žádný z pořadů není zařazen jen ad hoc, bez souvislostí. Například Svatojánské vigilie Jiřího Pavlici uvedeme opravdu o Svatojánské noci 23. června a ve Festivalových zahradách bude probíhat doprovodný program s ukázkami lidových zvyků a tradičních rituálů,“ uzavírá dramaturg Vojtěch Stříteský.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.