MusicOlomouc prozkoumá zvukové možnosti piana

Zahajovací koncert v podání Quasars Ensemble s mezinárodním obsazením bude co do velikosti tělesa nejrozsáhlejší akcí festivalu. Program večera je dramaturgicky zacílen na tvorbu nejvýznamnějších světových autorů spektrálního zaměření (Tristan Murail, Gérard Grisey) a stejně tak i na autory spjaté s tímto směrem nebo z něj vycházející (Daniel Oliver Moser, Ivan Buffa). Všechny skladby zazní v Olomouci poprvé, zároveň většina z nich dosud nebyla uvedena ani v rámci České republiky. Dále vystoupí slovenský soubor Cluster ensemble, který představí tvorbu pro dva klavíry ve čtvrttónovém rozestupu. Světové premiéry skladatelů Jakuba Rataje a Želislava Sojaka Subotiče projdou konfrontací s tvorbou Charlese Ivese a Ivana Vyšněgradského – „otců zakladatelů“ tradice mikrointervalové hudby.

ISHA trio, foto archiv ISHA trio

Současnou tvorbu pro klavírní trio bude reprezentovat brněnské ISHA trio ve složení flétna, zpěv a klavír, v jejichž programu návštěvníci uslyší vedle světových premiér (Ivo Medek, Vít Zouhar, Martijn Padding) také třeba skladby Torua Takemitsu, Luciana Beria či Helmuta Lachenmanna. Koncert s názvem Klavír v tvorbě Jana Vičara se uskuteční k autorovým 70. narozeninám. Kromě dvou světových premiér v podání jazzového kvinteta, doplní skladatelův portrét kompozice v rozmanitých nástrojových kombinacích s klavírem. Na koncert naváže křest autorského jazzově-rockového alba Píseň starého blázna, na němž se podílelo 106 účinkujících.

Belgický klavírista Daan Vandewalle přednese na kompletní cyklus Sonáty a interludia pro preparovaný klavír Johna Cage. Večer věnovaný klavíru a elektronice nabídne hned tři světové premiéry – skladby Františka Chaloupky, Gustava Díaz-Jereze a Michaela Cuttinga, jenž zároveň vystoupí jako interpret spolu s klavíristou Ricardem Descalzem. Festival završí rakouský soubor Schallfeld ensemble významnou skladbou Zeitgeist George Crumba – legendy soudobé hudby, který letos oslaví své 90. narozeniny. Podrobný program naleznete na webových stránkách MusicOlomouc.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější