čtvrtek, 27. červen 2019

Musica Florea zahraje v novodobé premiéře Praupnerovu kouzelnici Kirké

Napsal(a) 

 , foto Eva Šimberová foto: Eva Šimberová

Na začátek léta chystá Musica Florea a taneční soubor Hartig Ensemble ve spolupráci ve Společností Zdeňka Fibicha jedno ze známých melodramat 18. století, které se bezprostředně váže k historii pražského divadelního života. Kirké Václava Praupnera zazní na Letní scéně HAMU.

Ředitel divadelního orchestru Nosticova divadla Václav Praupner (1745–1807) napsal v roce 1789 melodram s baletem o kouzelnici Kirké, ke kterému se ojediněle dochovala jak rukopisná partitura s podrobnými scénickými poznámkami, tak i libreto, které je uloženo v Českém muzeu hudby. Toto dílo ožije znovu 3. července 2019 v mobilním divadle Florea Theatrum s ručně malovanými dekoracemi, postaveném na Letní scéně HAMU v Lichtenštejnském paláci na Malé Straně pod taktovkou Marka Štryncla, v choreografii a režii Heleny KazárovéDitou Hořínkovou v hlavní roli Kirké a Jiřím Klemem v roli Plutona. Na nastudování se podílela také odbornice na melodram Věra Šustíková. Tato novodobá premiéra bude uvedena jako prolog k 22. ročníku Melodramfestu pod záštitou České komise pro UNESCO.

Helena Kazárová usilovala o uvedení díla již dlouhou dobu, díky Věře Šustíkové a Fibichově společnosti se podařilo v roce 2016 realizovat uvedení díla v Městském divadle v Kladně v moderním pojetí (Filharmonický orchestr Iwasaki, dirigent Jiří Petrdlík). Nyní budou mít diváci možnost díky nastudování Marka Štryncla a jeho Musiky Florey slyšet Praupnerovu Kirké v tzv. autentické podobě.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.