čtvrtek, 1. srpen 2013

Musica Cameralis 2013

Napsal(a) 

Viktor Kalabis a Zuzana Růžičková Viktor Kalabis a Zuzana Růžičková

Letošní ročník hudebního cyklu MUSICA CAMERALIS bude věnován nedožitému 90. výročí narození českého hudebního skladatele Viktora Kalabise.

Program koncertů je setaven tak, aby přinesl vrcholná Kalabisova komorní díla /Sonáta pro housle a klavír a 6. smyčcový kvartet "Památce Bohuslava Martinů/ vedle stěžejních děl autorů české hudby Smetany, Janáčka a V. Nováka.

Viktor Kalabis napsal svou Sonátu pro housle a klavír v roce 1982 a o její hudební řeči poznamenal: " V zásadě mi jde stále o totéž, psát hudbu, jejíž kořeny jsou zapuštěny v této zemi a jejíž "ovoce" je určeno vzdělanému posluchači této země, i když způsob "pěstění" jsem se od začátku učil nejen od našich, ale i od zahraničních "sadařů".

Cyklus sedmi smyčcových kvartet koresponduje se sedmi symfonickými díly autora. Jestliže v těchto hovoří Kalabis quasi "ex canthedra", svými kvartety vyjadřuje nejvnitřnější osobní vyznání. Někdy nám dedikace naznačí hlavní myšlenkovou nit – kvartet č. 2 "Památce mého otce", č. 3 "Ad honorem J. S. Bach", č. 4 "Hommage a Marc Chagall, č. 6. "Památce Bohuslava Martinů". Někdy, jako u kvartetu č. 7, dedikace chybí a zahraniční kritici jej označují za kvartet "tajemný", nanejvýš se zmiňijí o jeho blízkosti k Janáčkovi. U mnoha kvartetů je rovněž připojeno věnování interpretům /Vlachovu kvartetu, Kroftovu kvartetu, Smetanovu kvartetu, Talichovu kvartetu, Kvartetu Martinů/.

Zuzana Růžičková, patronka letošního ročníku k výčtu kvartet dodává: "Nepochybně by byl napsal a věnoval další kvartet Graffovcům. Já jsem si je oblíbila, už když získali Cenu Českého spolku pro komorní hudbu a sleduji jejich vzestup. Už nelze pochybovat o tom, že i oni vstoupili mezi ty, kteří nás ve světě zářivě zastupují."

Více info na http://musica-cameralis.euweb.cz/.

PR

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.