úterý, 10. srpen 2021

Multižánrový Festival Špilberk pod širým nebem uvede folklorní fúzi, hudbu z Mafií, Bromův Big Band a Ewou Farnou či Brahmse s šéfdirigentem

Napsal(a) 

Hrubá hudba, foto archiv umělce Hrubá hudbafoto: archiv umělce

Dvaadvacátý Mezinárodní hudební festival Špilberk nabídne během nadcházejících dvou týdnů živé koncerty na velkém nádvoří Špilberku. Již tradičně půjde o multižánrový program, v němž pořádající Filharmonie Brno uvede i odlehčené večery pro posluchače, kteří jinak klasickou hudbu přímo nevyhledávají.

Projektem Hrubá Hudba, tedy spojením nu-jazzové kapely Lesní zvěř a Horňácké muziky Petra Mičky, festival odstartuje ve čtvrtek 12. srpna. Spolupráce obou uskupení sahá do roku 2009, kdy Mičkovci hostovali na debutovém albu kapely Jiřího Hradila. „S koncertní podobou projektu interpreti přinášejí originální prolínání na první pohled dvou zcela rozdílných hudebních světů, které v moravském hudebním prostředí dosud nemá obdoby,“ uvedla ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová.

O tři dny později se posluchači přenesou mezi gangstery z počítačových her Mafia a Mafia II. Právě ze skladeb a hudebních motivů těchto mezinárodních herních kultů je totiž sestaven program večera doplněný o příběhovou vizualizaci z dílny GameDev Area. Zazní standardy Ellingtona, Reinhardta či Goodmana, stejně jako autorská hudba provázející obě série. „Dvě historické hudební periody propojil svým aranžmá tubista Filharmonie Brno Petr Jirák. O úvod koncertu se slovem postará Marek Vašut, dál už bude podium patřit našemu orchestru pod taktovkou Chuheie Iwasakiho,“ informoval dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Vstupenky na koncert jsou již vyprodány, zůstává posledních pár na stání.

Sté výročí narození velké brněnské osobnosti připomene třetí festivalový koncert, která se koná v úterý 17. srpna. Rozhlasový Big Band Gustava Broma při něm doplní zpěvačka Ewa Farna. „Americký časopis DownBeat zařadil Bromovo seskupení mezi deset nejlepších big bandů světa. Na jeho koncertech hostovaly největší hvězdy jazzu i popu jako třeba Dizzy Gillespie, Diana Ross nebo Ray Charles,“ zdůraznila Kučerová.

Závěrečný koncert festivalu patří Filharmonii Brno a jejímu šéfdirigentovi Dennisi Russellu Daviesovi. V první půli zazní Brahmsův Dvojkoncert pro housle a violoncello a moll, po přestávce pak Dvořákovy Symfonické variace a Janáčkův Taras Bulba. Brahmsovo živelné dílo přednesou houslistka Chloë Hanslip a violoncellistka Laura van der Heijden. První z nich debutovala již jako čtrnáctiletá na BBC Proms a o rok později hrála s orchestry jako sólistka. Druhá se v patnácti letech stala vítězkou soutěže BBC mladých hudebníků a v jednadvaceti vydala první sólové album, které posbíralo řadu cen. Skladbou, která festival uzavře, je Janáčkova rapsodie pro orchestr Taras Bulba. „Letos v říjnu uplyne přesně sto let od doby, kdy v Brně zazněla ve světové premiéře,“ dodal Mikeš s tím, že spolu se Sinfoniettou patří k Janáčkovým nejproslulejším symfonickým dílům.

Všechny koncerty začínají na velkém nádvoří ve 20 hodin. Při vstupu se návštěvníci musejí prokázat jedním ze tří aktuálně platných způsobů: ukončeným očkováním starým nejméně 14 dnů, dokladem o prodělání nemoci v uplynulých 180 dnech nebo PCR (7 dnů) či antigenním testem (72 hodin) z certifikovaného zdravotnického zařízení. „Maximálně posílíme kapacity u vstupů, je ale možné že i tak se kvůli kontrole budou tvořit fronty. Předem tedy prosím všechny posluchače o shovívavost, budeme se samozřejmě snažit, aby vše plynulo hladce,“ podotkla Kučerová.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.