Moravská filharmonie Olomouc zve na program nejlepšího z klasiky se světovou premiérou

Moravská filharmonie Olomouc zve na koncert nazvaný „To nejlepší z klasiky“, který se koná u příležitosti 30. výročí Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci. Koncert proběhne ve čtvrtek 7. 10. od 19 hodin v koncertním sále Reduta. Sólistkou bude houslistka Hana Jasanská, Moravskou filharmonii doplněnou o žáky Evangelické akademie bude tentokrát řídit skladatel a dirigent Jan Kučera. Na koncertu zazní mimo jiné i ve světové premiéře jeho skladba Carpe diem. Návštěvníci koncertu také uslyší Koncert pro housle a orchestr e moll op. 64 od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Symfonii č. 5 c moll op. 67 „Osudová“ Ludwiga van Beethovena.

Jan Kučera, foto Jan Kolman

Skladatel, klavírista a dirigent Jan Kučera v pozici skladatele zasahuje do mnoha oblastí – věnuje se nejen tvorbě symfonické, komorní či písňové, ale je i autorem dvou oper a dvou baletů, napsal více než třicet scénických hudeb, bohatá je i jeho aranžérská činnost a nevyhýbá se ani jazzu. Koncertní předehru Carpe diem napsal na objednávku Moravské filharmonie k 30. výročí vzniku Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci.

Houslistka Hana Jasanská je studentkou pátého ročníku Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci a dlouhodobě spolupracuje také s Františkem Novotným z brněnské JAMU. S Moravskou filharmonií si zahrála v roce 2019 Španělskou symfonii od Édouarda Lala. Vystoupila mimo jiné koncertě Mladí géniové hrají pro Znojmo, jehož patronem je Pavel Šporcl. Jako sólistka dvakrát vystoupila s Komorním orchestrem Jaroslava Kociana a také si v rámci různých projektů zahrála na koncertech s členy České filharmonie a spolupracovala i s australsko-tchajwanským houslistou Rayem Chanem.

Konzervatoř Evangelické akademie byla založena v roce 1990 z iniciativy hymnologického poradního sboru Českobratrské církve evangelické. Ten se pod vedením manželů Horkých, pozdějších zakladatelů školy, soustředil na obnovu vzácné tradice církevní hudby studiem starých husitských a bratrských kancionálů i písňové tvorby široké zahraniční ekumeny. Výuka na konzervatoři byla zahájena 1. září roku 1991.

Sdílet článek: