Moravská filharmonie Olomouc odehraje premiéru srbské skladby v přímém přenosu na Vltavě

Hostující dirigent Tomáš Netopil bude v pátek 26. února od 20 hodin řídit Moravskou filharmonii Olomouc. V olomoucké koncertní síni Reduta zazní česká premiéra skladby soudobé srbské skladatelky Isidory Žebeljan a díla W. A. Mozarta a B. Bartóka. Sólových partů flétny a harfy v Mozartově koncertu se ujmou Jan Ostrý a Jana Boušková.  Koncert, který proběhne vzhledem k epidemiologické situaci bez diváků v sále, bude živě přenášet i Český rozhlas – Vltava a zájemci jej mohou také shlédnout na webu mfo.czfacebooku Moravské filharmonie Olomouc. 

Večerní program zahájí česká premiéra skladby nedávno zesnulé srbské autorky Isidory Žebeljan Zujte strune! (Zvučte, struny!). Dílo, které napsala v roce 2013, představuje metamorfózu témat  Mozartovy opery Kouzelná flétna. V provedení Jany Bouškové a Jana Ostrého poté zazní Mozartův Koncert pro flétnu a harfu, jež je jedinou jeho kompozicí, v níž se objevuje harfa, a to ještě jako jeden ze sólových nástrojů. Večer pak uzavře temperamentní suita z baletu Podivuhodný mandarín Bély Bartóka. Hudebního nastudování děl se ujal hlavní hostující dirigent České filharmonie a dlouholetý hudební ředitel a šéfdirigent essenského operního divadla Aalto-Theater Tomáš Netopil.

Program našeho pátečního koncertu je sestavený ze skladeb překypujících neobvyklou energičností a okouzlujícím šarmem. Nabídne skladbu v české premiéře a díla letošních jubilantů – Mozarta a Bartóka. Velice mne proto potěšilo, že tato výjimečná hudební události zaujala také Český rozhlas, který nabídne náš koncert v přímém přenosu na stanici Vltava,“ dodává Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc. Spolupráci s orchestrem a program koncertu oceňuje také dirigent Tomáš Netopil: „Jsem velmi rád za možnost smysluplně umělecky pracovat i v této době, a to zejména na programu, který je extrémně náročný a který svým charakterem sluší právě velkému symfonickému orchestru, jakým je právě Moravská filharmonie Olomouc.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější