pondělí, 1. únor 2016

Mladá ruská cellistka získala za interpretaci Martinů absolutní vítězství v Concertinu Praga

Napsal(a) 

Maria Zaitseva, foto Vadim Shultsmain Maria Zaitsevafoto: Vadim Shultsmain

Mezinárodní odborná porota určila v neděli 31. ledna vítěze 50. ročníku tradiční rozhlasové soutěže Concertino Praga. Tento rok byla soutěž vypsána pro housle – violoncello – klavír – kytaru. Absolutní vítězkou a držitelkou ceny Heleny Karáskové se stala Maria Zaitseva z Ruska, která porotu svými výkony okouzlila natolik, že jí byla udělena také cena EMCY.

„Violoncellistka Maria Zaitseva zapůsobila na porotu především tím, že již ve svých 14 letech je komplexní umělkyní. Bude se samozřejmě dál vyvíjet, ale už dnes jsou její technické schopnosti takové, že jí umožňují prostřednictvím hudby mluvit. Její muzikální talent je velmi výrazný a porotu přesvědčila také suverenitou, s jakou si poradila s interpretací skladby Bohuslava Martinů.“ řekl předseda poroty Ivo Kahánek. V kategorii housle zvítězila Isabella Perron (Kanada) a v kategorii klavír obsadila první příčku Elizaveta Kliuchereva (Rusko).

Koncert vítězů se uskuteční v Rudolfinu 10. června. Na koncert naváže tradiční Jihočeský festival Concertino Praga. Laureáti vystoupí v koncertních sálech či zámcích čtyř měst v termínu od 13. do 17. června. Soutěž Concertino Praga tak naplňuje svůj hlavní cíl - propagovat klasickou hudbu a seznamovat veřejnost s nejlepšími českými a zahraničními interprety nastupující generace mladých hudebníků.

Porota CP, foto Khalil Baalbaki Porota CPfoto: Khalil Baalbaki

Do letošního 50. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků se přihlásili soutěžící z Německa, Ruska, Slovenska, Bulharska, Rumunska, Gruzie, Ukrajiny, Rakouska, Lotyšska, Kanady a Korey. Českou republiku reprezentovalo 9 nahrávek.Výkony mladých umělců letos posuzovala porota ve složení: Ivo Kahánek (klavír), Leoš Čepický (housle), Leonid Gorokhov (violoncello), Roman Patočka (housle) a Carsten Dufner (ředitel rozhlasového orchestru MDR v Lipsku). Jako nezávislí porotci byly Evropskou vysílací unií nominovány Gail Henry z Irska a Szilvia Becze z Maďarska.

U příležitosti 50. výročí soutěže vznikla výstava fotografií s názvem Talent není černobílý, která bude od 4. února k vidění v Galerii Vinohradská 12. Černobílé fotografie zachycují vybrané okamžiky loňského turné po jižních Čechách. Pro veřejnost bude výstava otevřena až do konce února, vždy ve čtvrtek mezi 10.00 – 18.00, na adrese Vinohradská 12, Praha 2.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.