Mistr a jeho žáci: Festival Antonína Dvořáka zve do Příbrami a okolí

Tradiční soirée na Svaté Hoře oficiálně odstartovalo 51. ročník festivalu Antonína Dvořáka Příbram. Letošní ročník bude věnován Antonínu Dvořákovi v roli pedagoga. Na koncertech zazní ve větší míře díla jeho žáků, a to jak z doby jeho působení na pražské konzervatoři, tak z pobytu v USA.

Slavnostní zahájení 25. dubna nabídne v  Divadle A. Dvořáka Příbram program z děl Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Vítězslava Nováka, v němž se představí herečka a pěvkyně Soňa Červená spolu se sopranistkou Lucií Silkenovou, houslovou virtuoskou Julií Svěcenou, barytonistou Martinem Bártou a Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Štafetu převezmou 30. dubna v Galerii Fr. Drtikola Příbram přední český tenorista Jaroslav Březina a klavírní virtuos Martin Kasík s kolegy. Kromě Janáčkova Zápisníku zmizelého zazní i výběr z Janáčkovy Moravské lidové poezie v písních, Píseň lásky Josefa Suka a Slovenské dvojzpěvy Sylvie Bodorové

Druhý květen bude patřit opernímu představení pro děti „Prodáváme nevěstu“. V reprezentačním sále MěÚ Březnice se 4. května představí kytarové duo Cantique ve složení Anna Hronová a Jan Hron. O tři dny později přednese Český filharmonický sbor Brno v kostele sv. Jakuba sakrální díla A. Dvořáka, L. Janáčka a Z. Fibicha. Na letošní benefiční koncert pro vilu Rusalka přijal pozvání klavírní virtuos Ivo Kahánek. Součástí akce dne 11. května bude mimořádné zpřístupnění vily Rusalka pro veřejnost za přítomnosti potomků Antonína Dvořáka.

Komorní orchestr Quattro, foto ArcoDiva

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Třebsku přivítá 14. května Duo Unito. Smetanovo trio se pak představí 16. května v Galerii Františka Drtikola. Americký Heidelberg University Concert Choir rozezní 21. května zdi kostela sv. Jakuba. Koncert amerického studentského sboru bude odkazem na pobyt A. Dvořáka v USA. Prague Cello Quartet nabídne v březnické Galerii Ludvíka Kuby koncertní show složenou nejen ze skladeb klasických mistrů, ale také z populárních filmových melodií, jazzových, popových či rockových hitů. Zámek Dobříš přivítá na konci května komorní orchestr Quattro v čele s dirigentem Markem Štilcem, který představí program sestavený z děl J. Suka, G. F. Händela, Cl. Debussyho a P. I. Čajkovského. Hostem koncertu bude harfistka Jana Boušková. Součástí koncertu bude i světová premiéra vítězné skladby 3. ročníku kompoziční soutěže, Suita pro smyčcový orchestr Petra Koronthályho.

Svatá Hora u Příbrami bude letos místem pro Operetní gala. Open air koncert 1. června připomene žáky Antonína Dvořáka, kteří svůj umělecký život zasvětili operetní tvorbě. Zazní díla Oskara Nedbala, Rudolfa Frimla a Rudolfa Piskáčka. Již čtvrtý ročník Dne s Antonínem Dvořákem opět přinese řadu koncertů a doprovodných akcí, včetně pokračování loňského netradičního projektu dirigentů Debashishe Chaudhuriho (Indie) a Davida Rutherforda (USA) a Příbramské filharmonie s názvem Immersive concert. Pro velký zájem bude koncert realizován 4. 6. v Domě Natura a 5. 6. ve Waldorfské škole. Vystoupení Spohr Violin Dua a varhaníka Pavla Černého 6. června bude patřit k dalším atraktivním koncertům v kostele sv. Jakuba.

Na závěr festivalu proběhne v Divadle A. Dvořáka Příbram mimořádný koncert předních českých houslistů – Václava Hudečka a jeho „žáků“ Jana Mráčka a Marie Hasoňové, kteří tak 11. června završí celý 51. ročník festivalu díly A. Dvořáka, J. Suka, P. de Sarasateho a A. Vivaldiho.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější