středa, 10. říjen 2018

Missa Salisburgensis pro 53 hlasů zazní v Praze i v Římě

Napsal(a) 

Collegium 1704, foto Petra Hajská Collegium 1704foto: Petra Hajská

22. října 2018 zahájí Collegium 1704 další sezónu v katedrále sv. Víta českou premiérou Missy Salisburgensis Heinricha Ignaze Franze Bibera a skladbou Te Deum Jeana-Baptisty Lullyho. Koncert přispěje k  výročí 100 let od vzniku republiky a zároveň oslaví 10 let existence koncertního cyklu Hudební most Praha-Drážďany. Koncert je součástí letošního evropského turné, při kterém soubor navštíví vedle Prahy i Versailles, Drážďany a Řím.

Missa Salisburgensis à 53 voci, mistrovské dílo českého rodáka ze Stráže pod Ralskem, vzniklo v roce 1682 jako hold připomínající výročí 1100 let od založení salcburské diecéze. Skladbu, která je pokládána co do velikosti obsazení za nejobsáhlejší barokní partituru, představí orchestr českému publiku na svou dobu neobvykle početném a komplexním obsazení se dvěma osmihlasými sbory, šesti instrumentálními ansámbly a šestnácti sólisty. Maximálním využitím instrumentálního a prostorového potenciálu vzniklo dílo monumentálního charakteru určené k uvádění při slavnostních příležitostech. Te Deum LWV 55, vrcholný příklad francouzského žánru grand motet doby Ludvíka XIV, je nejslavnější církevní skladbou Jeana-Baptisty Lullyho. O deset let později se Lullymu stala tato skladba osudnou – během jejího provedení si skladatel poranil nohu a na následky zranění o několik měsíců později zemřel. Početným obsazením je Te Deum dílem rovnocenným Biberově salcburské mši – během Lullyho života byla skladba údajně prováděna v počtu až 150 hudebníků.

Vedle provedení v Katedrále sv. Víta a následně v Annenkirche v Drážďanech se slavnostní koncertní program představí i v Chapelle Royale ve Versailles. Koncert ve Versailles proběhne v rámci již tříleté rezidence Collegia 1704 v Château de Versailles, která zahrnuje každoročně minimálně tři koncertní či operní projekty. Ansámbl vystoupí také 25. října 2018 v Lateránské bazilice v Římě.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.