Mimořádný koncert se světovou premiérou a Milanem Paľou tento pátek živě odvysílá rozhlas

Mimořádné koncerty s názvem Paľa hraje Schnittkeho měly zaznít tento týden v Besedním domě, kvůli současným omezením se tak nestane. Projekt však bude v pátek živě vysílat Český rozhlas Vltava a převezmou jej i evropské rozhlasové stanice v rámci řady EBU. Schnittkeho houslový koncert odehraje společně s Filharmonií Brno Milan Paľa, dirigentské taktovky se ujme Alexander Liebreich, který loni vedl v Brně Mansurjanovo Requiem a s brněnskou filharmonií spolupracuje v každé sezoně. Přímý přenos z Besedního domu začíná na Českém rozhlase Vltava v 19.00.

Všechny tři připravované skladby spojuje výrazný spirituální rozměr. První dvě navíc přátelství obou autorů, věnování legendárnímu ruskému houslistovi Olegu Kaganovi a to, že jsou ohlasem dvou významných momentů uplynulé sezony. Prvním z nich bylo památné provedení české premiéry Requiem arménského autora Tigrana Mansurjana za jeho osobní účasti. „Po oba večery sklidilo naprosto mimořádný ohlas publika a recenzentů, a tak se Mansurjan na žádost Filharmonie Brno rozhodl vytvořit orchestrální verzi svého kvartetu Agnus Dei, který zkomponoval v roce 2006 jako kvartet pro klavír, klarinet, housle a violoncello. V orchestrální podobě tedy dílo zazní ve světové premiéře,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Druhým důležitým momentem uplynulé sezony se stal záskok Milana Paľy, který dokázal v poslední chvíli zastoupit nemocného sólistu a za pár hodin nastudoval virtuózní Houslový koncert C dur Antonína Vranického. Na základě tohoto obětavého výkonu byl pozván do další sezony Filharmonie Brno. Posluchači se tak mohou těšit na jeho interpretaci Houslového koncertu č. 3 Alfreda Schnittkeho. „Síla provedení mě po čase stráveném při přípravě tohoto díla přinutila prožít silný vnitřní otřes, bez kterého není možné přiblížit se uchopení duše díla. Myslím, že je potřebné odkrýt psychologickou rozervanost koncertu, jeho křehkost a hlavně smutek, který je patrný v každém jeho okamžiku,“ přiblížil Paľa, jak vnímá skladbu tohoto v Brně již zavedeného autora.

Večer uzavře Symfonie č. 5 D dur „Reformační“ Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Ten začal dílo psát k oslavám třístého výročí vyhlášení Lutherova evangelického vyznáni v Augsburku. Bral svoji lutheránskou víru velmi vážně a byl si při svém mimořádném všeobecném vzdělání vědom, jak výrazně proměnila reformace směr evropských dějin. „Předešlá dvě díla tato symfonie velmi vhodně doplňuje. Nejen hudebně, ale i svým spirituálním rozměrem,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Sdílet článek: