pátek, 16. červenec 2021

MHF Lípa Musica přidává baletní premiéru v Liberci

Napsal(a) 

Ondřej Vinklát, foto Dekkadancers Ondřej Vinklátfoto: Dekkadancers

Jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídne světovou premiéru baletního kusu Stabat Mater, kterou na hudební zpracování soudobého italského skladatele Marca Rosana nastuduje baletní soubor Dekkadancers v čele s tanečníkem a choreografem Ondřejem Vinklátem. Původně plánované uvedení tohoto projektu 7. října v Městském divadle v Děčíně doplní navíc ještě liberecké provedení, které se ve spolupráci s Divadlem F. X. Šaldy uskuteční v neděli 10. října 2021 na scéně Šaldova divadla v Liberci.

Stabat Mater líčící bolest Panny Marie pod Kristovým křížem je odjakživa jednou z nejpřitažlivějších duchovních předloh, která zlákala nespočet hudebních skladatelů různých hudebních stylů a epoch. Tohoto tvůrčího úkolu se osobitým způsobem zhostil také italský soudobý hudební skladatel Marco Rosano, jehož kompozici na nahrávce doplnil kontratenorista Andreas Scholl. Rosano navíc na objednávku festivalu své Stabat Mater doplnil o kontrastní expresivní hudební plochy, které katalyzují duchovní téma do nové podoby. MHF Lípa Musica představí, jakým způsobem se touto skladbou nechal inspirovat progresivní taneční soubor Dekkadancers složený z tanečníků národních baletních scén v Praze, Brně, Mnichově či Moskvě v čele s Ondřejem Vinklátem, trojnásobným držitelem Ceny Thálie, který se ujme spolu se svým kolegou Štěpánem Pecharem i role choreografa.

Stabat Mater je látka, která není nikterak pozitivní. Vždyť matka přichází o syna! To, co tohle pochmurné téma zvelebuje a povyšuje, je právě hudba. A hudba, kterou napsal Marco Rosano, je přenádherná. Dekkadancers je souborem, který je známý díky svému neotřelému humoru, který mnohdy jde až za hranu, ale zároveň choreografiemi, které jsou vážnějšího rázu. Tento dramaturgický balanc nás vždy oslovoval, a stále oslovuje. Bude se jednat o trio jedné ženy a dvou mužů. Diváci se můžou těšit na dynamicky uchopenou choreografii, která bude partnerem Rosanových tónů, naplněnými vynikajícím kontratenoristou Andreasem Schollem,“ představuje projekt Ondřej Vinklát.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.