MHF Kutná Hora se přesouvá na konec srpna

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora se bude v důsledku mimořádných opatření konat v termínu od 22. do 30. srpna 2020. I přes zásahy, které bylo nutné do programu udělat, festival zachoval většinu původní dramaturgie. Vstupenky se vracejí do předprodeje a přípravy akce pokračují.

Umělecký ředitel festivalu a violoncellista Jiří Bárta propojuje a doplňuje klasickou komorní hudbu i o projekty na hranici žánrů. Letos bude mezi takové projekty patřit vystoupení varhanice Katty spolu s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem. V pozdních nočních hodinách v kostele sv. Jana Nepomuckého pak v pondělí 24. srpna zazní program nazvaný Purgatio spojující gregoriánský chorál, renesanční polyfonii, mluvené slovo a kresbu světlem v jeden celek. 

Ačkoli organizaci kulturních aktivit současná společenská situace příliš nepřála a plány na festivalové léto se většinou rozpadly, kutnohorský festival byl přesunut na termín 22.–30. srpna 2020. Změny v programu komentuje Jiří Bárta slovy: „Zrušení festivalu pro nás bylo řešením posledním. Z původního programu jsme zachovali větší část, vystoupení zahraničních umělců však bohužel možné nebude.“ Právě z toho důvodu se přesouvá kompletní provedení 32 klavírních sonát Ludwiga van Beethovena v podání Konstantina Lifschitze na příští rok. Výročí 250 let od Beethovenova narození se letos v Kutné Hoře oslaví v rámci závěrečného víkendu v programu složeném výhradně z děl tohoto skladatele. Na závěr festivalu tak zazní sonáty pro klavír a violoncello, smyčcové kvartety, ale i symfonická tvorba, jejíž provedení se ujme Komorní filharmonie Pardubice v čele s dirigentem Stanislavem Vavřínkem v chrámu sv. Barbory.

V sérii komorních koncertů se během týdne kromě Jiřího Bárty představí přední sólisté a výjimečná komorní tělesa: klavíristé Terezie Fialová a Igor Ardašev, harfistka Jana Boušková, houslista Roman Patočka, vokální duo Kchun, akordeonistka Jarmila Vlachová, Škampovo kvarteto a další. Festival rozezní prostory chrámu sv. Barbory, kostela sv. Jana Nepomuckého, kaple Božího těla a kostela Zvěstování Panny Marie v Bohdanči u Kutné Hory.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější