sobota, 27. září 2014

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně zná vítěze

Napsal(a) 

 

Anežka Vargová Anežka Vargová

Dvouoborového klání pořádaného Hudební fakultou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně se letos zúčastnilo 140 soutěžících ze čtyřiceti zemí celého světa. V oboru klarinet vyhrál první cenu Martin Adámek ze Slovenska, flétny pak ovládla Anežka Vargová, studentka HF JAMU Brno. Další místa obsadili účastníci z Maďarska, Francie a ČR.

 „Těší mě vysoká mezinárodní účast a skvělá interpretační úroveň výkonů. Jsem moc rád, že v tak obrovské konkurenci uspěli i naši studenti.“ sdělil prezident festivalu Jindřich Petráš.

Martin Adámek Martin Adámek
V historii soutěže se letos vůbec poprvé v Brně utkaly flétny a klarinety. Na všechna soutěžní kola měla veřejnost volný vstup, stejně jako na koncertě vítězů, který se konal ve spolupráci s Komorním orchestrem Ensemble Opera Diversa a dirigentem Vítem Spilkou. Do Brna se sjeli soutěžící doslova z celého světa a reprezentovali namnoze vzdálené státy jako je kupříkladu Austrálie, Kolumbie, Mexiko, Brazílie, Ekvádor, Chile, Rusko, Kazachstán, USA, Jižní Korea, Čína, Taiwan, Japonsko, Izrael, ale také bezmála všechny evropské země. A je velmi potěšitelným faktem, že stejně jako vloni má pořádající Hudební fakulta JAMU mezi oceněným dva laureáty.

Vedle soutěže při festivalu Pražské jaro se jedná o další nejvýznamnější akci svého druhu v tuzemsku. Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně je multioborová a v cyklu pěti let se v ní vystřídá celkem deset hráčských oborů. Příští rok se v Brně utkají obory housle a smyčcové kvarteto, o rok později potom lesní roh a tuba.

 

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.