Mezinárodní konference dechových orchestrů a festival Sounds of Žofín v červenci přinesou orchestr amerických prezidentů a dalších 1800 hudebníků

Praha hostí v červenci 20. ročník konference Světové asociace symfonických dechových orchestrů a souborů WASBE (World Association of Symphonic Bands and Ensembles). Součástí konference je festival Sounds of Žofín, který v Praze přivítá dechové orchestry z celého světa, 1800 hudebníků tak odehraje během čtyř dní 32 koncertů. Jubiljení 20. ročník konference je věnován skladateli Karlu Husovi, nositeli Pulitzerovy ceny. Speciálním hostem festivalu je US Marine Band, orchestr amerických prezidentů, který zavítá do ČR vůbec poprvé ve své historii.

Praha bude hostit ve dnech 19.–23. 7. 2022 mezinárodní konferenci WASBE, celosvětově nejvýznamnější akci symfonické dechové hudby. Do Prahy se sjedou zahraniční a domácí orchestry, dirigenti, muzikologové a příznivci symfonické dechové hudby z celého světa. Hlavním dějištěm festivalu, který je součástí konference, je palác Žofín, v jehož Velkém sále se představí přední světové dechové orchestry ze Španělska, Německa, Nizozemska, Švýcarska, Jižní Koreje, Spojených států a samozřejmě z České republiky.

Václav Blahunek

Letošní Mezinárodní konference WASBE v Praze nese označení „Sounds of Žofín“, v čemž je obsaženo vše, jak místo konání, tak skutečnost, že se jedná o hudební festival. Událost bude jedinečná zvláště oslavou 101. narozenin Karla Husy, kdy každý den na Žofíně zazní minimálně jedna jeho dechová partitura, a také v kvalitě zúčastněných orchestrů, jak profesionálních, tak studentských či mládežnických… Sounds of Žofín bude přehlídkou toho nejlepšího z celého světa, co dechová symfonická hudba v dnešní době nabízí,“ uvedl Václav Blahunek, umělecký ředitel Festivalu a šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR, který je zároveň jako jediný Čech členem předsednictva WASBE.

Odpolední koncertní vystoupení českých i zahraničních souborů se uskuteční ve Valdštejnské zahradě v rámci doprovodného programu konference. Součástí festivalu je také gala koncert duchovní hudby v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. V rámci konference se uskuteční také odborná muzikologická část o současných trendech metodických, pedagogických či dramaturgických. Nebude chybět ani výstava prestižních výrobců hudebních nástrojů a vydavatelství.

Unikátním prvkem Sounds of Žofín je WASBE Youth Wind Orchestra (Dechový orchestr mladých WASBE), jehož členové budou vybráni z mladých uchazečů z celého světa. Pod vedením dirigentů Tima Reynishe a Marka Prášila završí v sobotu 23. července svým koncertem konferenci WASBE.

Letošní 20. ročník konference je věnován 101. výročí narození významného hudebního skladatele Karla Husy, držitele Pulitzerovy ceny. V rámci programu bude provedena řada jeho děl, nebude chybět ani jeho Hudba pro Prahu 1968. Zazní v podání nejvýznamnějšího hosta festivalu, US Marine Band. Tento protokolární orchestr amerických prezidentů zvaný „The President’s Own“ vystoupí v České republice vůbec poprvé ve své více než dvousetleté historii, a to hned na třech koncertech. Současný šéfdirigent orchestru Jason Fettig je také hudebním poradcem prezidenta USA.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější