Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského

Osm koncertů nabídne od 3. do 17. srpna 2013 Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského. Jeho 15. ročník proběhne v Jaroměřicích nad Rokytnou, Dalešicích a ve Valči u Hrotovic za laskavé podpory generálního partnera, Skupiny ČEZ.

První srpnovou sobotu zahájí festival dvojice laureátů Světové operní soutěže Plácida Dominga „Operalia“. Vítězství si vloni z Pekingu odvezli dva američtí sólisté – sopranistka Janai Brugger a tenorista Brian Jagde . Pro své první české vystoupení připravujípěvci lákavý program z Verdiho a Pucciniho oper. V zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou je doprovodí Moravská filharmonie Olomouc řízená italskou dirigentskou hvězdou, Sebastianem Rollim .

Druhý koncert se odehraje ve znamení oslav životního jubilea zakladatele, ředitele a sbormistra Českého fi lharmonického sboru Brno Petra Fialy , který na jaře oslavil sedmdesátiny. V jaroměřickém chrámu sv. Markéty sbor zazpívá a cappella výběr ze skladeb J. H. Galluse, F. Poulenca a A. Brucknera. Jako vrcholné dílo programu zazní Mše D dur A. Dvořáka.

Na koncertě 8. srpna ve velkém sále zámku ve Valči u Hrotovic vystoupí nevidomý slovenský tenorista Marián Bango . Zpěvák, který se dostal do širšího povědomí díky televizní soutěži ČeskoSlovensko má talent, překvapí různorodostí žánrů a osobitým pojetím. Posluchači se mohou těšit na italské písně a operetní melodie, ale i na hosty hlavního interpreta. Malý výlet do historického pivovaru v Dalešicích si mohou udělat v pátek 9. srpna milovníci jazzu. Vystoupení maďarské zpěvačky Veroniky Harcsy nabídne večer jazzové improvizace a dokonalé souhry jedné zpěvačky – skladatelky a tří vynikajících instrumentalistů.

Překrásný barokní Sál předků jaroměřického zámku rozezní 13. srpna zvuk houslí a cembala. Na programu koncertu německé houslistky Sophie Jaff é a vyhledávané specialistky na interpretaci staré hudby cembalistky Barbary Marie Willi budou skladby J. S. Bacha, J. J. de Mondonvilla, ale také B. Bartóka a současného minimalisty P. Grahama.

Závěrečný festivalový galavečer 17. srpna nabídne dvojí zážitek: sluchový i vizuální. Operní koncert v podání mladičké sopranistky a vítězky československé televizní soutěže Talentmania 2010 Patricie Janečkové s její profesorkou a sólistkou ostravské opery Evou Dřízgovou-Jirušovou po pauze vystřídá vizuální show s ohnivými tanečními akrobaty skupiny Pa-li-Tchi v režii Flash Barrandov. Projekt vytvořený speciálně pro festival Petra Dvorského a zámeckou zahradu v Jaroměřicích nad Rokytnou je inspirován Malou noční hudbou W. A. Mozarta.

Sdílet článek: