Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka ve znamení zpěvu

Zahajovací koncert bude patřit dvěma hudebním velikánům. Janáčkova Sinfonietta a Beethovenova „Osudová“ zazní pod taktovkou Daniela Raiskina, v doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava a klavíristy Martina Kasíka. Mezi významnými hosty se objeví například klavírista Jean-Efflam Bavouzet, který uvede Ravelův Koncert G dur a skladby francouzských impresionistů, nebo Luzernský symfonický orchestr s norskou houslistkou Eldbjørg Hemsing.

Eldbjørg Hemsing, foto Nikolaj Lund.Adam Plachetka vybere pro svůj repertoár ze známých Mozartových a neznámých Salieriho operních árií. Další český pěvec Jaroslav Březina přednese tenorový part v Janáčkově Zápisníku zmizelého a mladá Barbora Jirásková, absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, bude zpívat za doprovodu varhan v „Janáčkově“ rychaltickém kostele. Zahraniční pěvci budou prezentováni rakouskou sopranistkou Simonou Eisinger, slovenskou sopranistkou Janou Kurucovou a basistou Gustávem Beláčkem. Patricie Petibon představí písně španělské provenience za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava,“ představuje program ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Festival letos poprvé zavedl umělecké rezidentury. Rezidenčním umělcem reprezentujícím Českou republiku bude klavírista a vítěz Mezinárodní interpretační soutěže Pražského jara Martin Kasík. Prvním zahraničním rezidenčním umělcem bude německý violoncellista Daniel Müller-Schott. Oba vystoupí na dvou koncertech, dále při moderovaných besedách v Centru PANT a povedou také interpretační kurzy pro mladé umělce, které organizujeme ve spolupráci s Fakultou umění Ostravské univerzity,“ doplňuje Ondřej Sikora, výkonný ředitel MHF Leoše Janáčka.

Návštěvníky čeká také osobité provedení Janáčkovy Moravské lidové poesie Ivou Bittovou. Sólových partů v Orffově oratoriu Carmina burana se ujmou ostravská sopranistka Veronika Rovná Holbová, Roman Hoza a Richard Samko. Pro mladší publikum jsou připraveny dvě operní představení: Temlův Kocour v botách v podání operního souboru Národního divadla Brno a Smetanova Prodaná nevěsta v adaptaci a představení Divadla loutek Ostrava. Příznivce jazzu festival láká na koncert Františka Uhlíře, živé legendy českých jazzových kontrabasistů, jenž se uskuteční k jeho 70. narozeninám.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější