Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka připravuje 15 koncertů napříč Moravskoslezským krajem

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka letos uskuteční 15 koncertů v šesti městech Moravskoslezského kraje. Všechny koncerty a festivalové akce se budou konat v souladu s nově zveřejněnými protiepidemickými opatřeními a organizátoři jsou připraveni je uskutečnit. Již dříve přesunuli velkou část programu do venkovních prostor, které lépe vycházejí vstříc bezpečnostním opatřením. Počítá se se zavedením sektorů a zajištěním bezpečných rozestupů. Festivaloví hosté se při účasti na koncertu budou prokazovat písemným potvrzením o ukončeném očkování, proděláním onemocnění COVID-19 nebo negativním antigenním/PCR testem. Festivalové koncerty se budou konat v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, Ludgeřovicích, Kravařích a na Hukvaldech, a to v termínu od 27. května do 1. července.

Od začátku organizace letošního ročníku Janáčkova festivalu jsme počítali s několika variantami jeho konání tak, abychom vyšli vstříc vládním nařízením. Nejsme tedy překvapeni, ale naopak jsme plně připraveni zajistit bezpečný průběh koncertů i komfort našich festivalových hostů. Věříme, že potřebu dodržovat přetrvávající bezpečnostní opatření bohatě vyváží kvalitní živý program a špičkoví umělci, kteří se doslova z celého světa sjedou do České republiky právě na Janáčkův festival,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel MHFLJ.

Adolfo Alejo

Festival se letos bude muset obejít bez některých doprovodných akcí, nicméně o svá hlavní jména nepřijde. Na zahajovacím koncertě 27. května na Slezskoostravském hradě se na jednom podiu potká mexický violista Adolfo Alejo, americký dirigent Dennis Russell Davies a Filharmonie Brno. Společně zahrají symfonii Hectora Berlioze Harold v Itálii. Mezi další důležité programy patří koncert estonské dirigenty Kristiiny Posky a francouzské klavíristky Lisy de la Salle 10. června s Janáčkovou filharmonií Ostrava nebo koncert arménského violoncellisty Surena Bagratuniho, který vystoupí společně s houslistou Ivanem Ženatým. Představí se také Ivo Kahánek, Kateřina Kněžíková, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a další.

Jsme nesmírně rádi, že všichni interpreti chtějí na festival dorazit a jsou ochotni podstoupit karantény a testování. Máme také kvalitní zálohu v případě, že by někdo ze zdravotních důvodů nemohl koncert odehrát. Jsme po všech stránkách nachystáni divákům zprostředkovat kvalitní kulturní zážitek,“ doplňuje Jaromír Javůrek.

Při vstupu na koncert budou diváci kromě vstupenky požádání o písemné potvrzení, že od ukončeného očkování uběhlo 14 dní; nebo o písemné potvrzení, že od prodělání nemoci COVID-19 uběhlo max. 90 dní; či o negativní POC antigenní test starý nanejvýš 72 hodin nebo negativní PCR test starý maximálně 7 dní. Pro děti do šesti let platí, že se testovat nemusí. V momentě příchodu na koncert budou hostesky každému příchozímu měřit teplotu bezkontaktním teploměrem, a po dobu koncertu bude potřeba mít nasazený respirátor.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější