čtvrtek, 30. květen 2013

Marek Eben a Martina Janková oslaví deset let SHF

Napsal(a) 

Martina Janková Martina Janková

Jubilejní 10. ročník Svatováclavského hudebního festivalu nabídne od 28. září do 28. října celkem 35 koncertů v kostelích a modlitebnách 18 měst a obcí Moravskoslezského kraje. Přímo v Ostravě bude odehráno 18 koncertů.

Na zahajovacím koncertě, který se uskuteční tradičně v den svátku sv. Václava, zazní v kostele Panny Marie Královny v Ostravě - Mariánských Horách oratorium Felixe Mendelssohna Eliáš v podání Pražské komorní filharmonie a Pražského filharmonického sboru pod taktovkou německého dirigenta Rolanda Kluttiga . „Jako sólistka zazpívá sopranistka Martina Janková . Tato vynikající česká pěvkyně a sólistka Curyšské opery Svatováclavský hudební festival velmi podporuje a letos se ho zúčastní již po čtvrté. V roce 2004 zahajovala v Opavě historicky první ročník, tehdy přednesla Mozartovy koncertní árie,“ upřesnil ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák .

Marek Eben Marek Eben

Oblíbený moderátor Marek Eben provede cyklus Labyrint světa a ráj srdce svého otce Petra Ebena. Na varhany jej bude doprovázet Petr Rajnoha . Rocker David Koller zahraje na šamanský duben v programu Music Visions spolu s barokním souborem Ensemble Inégal Adama Viktory . S nimi vystoupí mladý houslový virtuóz a koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček a estonský tenorista Mati Turi . Návštěvníci se mohou dále těšit na skladby J. S. Bacha v podání francouzského flétnisty Philippa Bernolda , který se s obrovským úspěchem představil na festivalu v loňském roce. Se souborem Czech Virtuosi vystoupí mladá americká houslistka Esther Yoo , jejíž koncert na Svatováclavském hudebním festivalu musel být loni zrušen z důvodu nemoci.

V dramaturgii festivalu najdeme letos pět tematických řad. „Novinkou jubilejního ročníku je cross over řada, v jejímž rámci se představí romský virtuóz z Maďarska Roby Lakatos se svým ansámblem. Robymu Lakatosovi přezdívají ´ďábelský houslista´. Na repertoáru má jak klasické, tak jazzové skladby či lidové písně,“ uvedl Igor Františák. Barokní řada zahrnuje např. koncert Collegia 1704 Václava Lukse , který je rezidenčním ansámblem Svatováclavského hudebního festivalu.

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.