úterý, 16. únor 2016

Manželská souhra strun v čele s Pavel Haas Quartetem na letošním ročníku Concentus Moraviae

Napsal(a) 

Foto PHQ Foto PHQ

„Se strunou struna v téže tónině, v manželské souhře se vždy doplňují.” Tato citace ze Shakespearova sonetu č. 8 bude udávat tón letošnímu ročníku festivalu Concentus Moraviae, na němž se představí 22 kvartetních souborů v čele s letošním rezidentem Pavel Haas Quartet.

Vedle českých souborů zastoupených kromě Haasovců například Wihanovým či Talichovým kvartetem, přivítá Concentus Moraviae také zahraniční hosty, včetně kvartetů mladé generace, jako je americký Dover Quartet, francouzští Van Kuijk Quartet nebo kodaňský Danish String Quartet. „Jsme velmi rádi, že můžeme na tolika krásných místech napříč Moravou uvést komorní hudbu v tom nejryzejším slova smyslu. Chceme připomenout velkou tradici smyčcových kvartet u nás, ale také hudbu jednoho z největších géniů, Ludwiga van Beethovena, jehož všech 16 děl určených pro smyčcová kvarteta na festivalu zazní,” uvedl ředitel festivalu David Dittrich.

Zajímavé přesahy mimo žánr tradičně pojaté vážné hudby přinese jistě spolupráce Ivy Bittové se slovenským Mucha Quartetem, v programu nemůže samozřejmě chybět ani patronka festivalu Magdalena Kožená, která vystoupí společně s Melody Makers Ondřeje Havelky

Druhou linií festivalové inspirace je tvorba Williama Shakespeara, od jehož smrti letos uplyne 400 let. V jeho tvorbě je přes dva tisíce odkazů, které různě směřují k hudbě, zástupy muzikantů pak jeho dílo inspirovalo v historii i nyní. „Proto jsme se rozhodli připomenout si ho letos jak několika programovými počiny, tak tím, že festivalu dáme název, vycházející z veršů slavného Alžbětince,” dodal Dittrich. Součástí programu je i přednáška prof. Martina Hilského na téma Shakespeare a hudba. Kompletní program naleznete na concentus-moraviae.cz.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.