Mahan Esfahani zahraje na podporu Institutu Bohuslava Martinů

V pondělí 19. listopadu proběhne 4. benefiční koncert na podporu vědecké činnosti Institutu Bohuslava Martinů, jehož hlavním úkolem je od roku 2014 vydávání kritické edice skladatelova díla. Na jeho benefičních koncertech každoročně vystupují významné osobnosti, tento rok přijal pozvání íránsko-americký cembalista Mahan Esfahani. Koncert se již tradičně uskuteční v prostorách Kaiserštejnského paláce na Malostranském náměstí.

Mladý íránský interpret a žák profesorky Zuzany Růžičkové provede výběr z děl Martinů, Bacha a Kalabise. Zazní Sonáta pro cembalo, kterou Martinů z roku 1958, Bachova Partita č. 2 a Akvarely pro cembalo skladatele Viktora Kalabise, který byl manželem Zuzany Růžičkové, dlouholetým předsedou správní rady Nadace Bohuslava Martinů a v roce 1995 stál u vzniku Institutu Bohuslava Martinů.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=2v5D8gHYeF8[/spvideo]

Benefiční koncert má za cíl podpořit vědeckou činnost Institutu Bohuslava Martinů, který se zabývá vědeckým zkoumáním a zpřístupněním skladatelovy tvorby. Jako hlavním projektem je příprava Souborného vydání díla Bohuslava Martinů, jež vychází od roku 2015 z pověření Nadace Bohuslava Martinů v nakladatelství Bärenreiter. Stěžejní projekt Institutu již čítá 6 vydaných svazků. První z nich byl oceněn na frankfurtském hudebním veletrhu cenou svazu německých hudebních nakladatelství Best Edition 2016 a dočkal se pozitivních recenzí v předních odborných časopisech.

„Všechny dosud vydané svazky již vstoupily do koncertního života, jsou používány při nahrávacích projektech a vytvářejí nový standard vydávání děl špičkových českých autorů,“ říká o projektu ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina. „Tak rozsáhlý projekt, plánovaný při počtu dvou svazků ročně na dobu více než 50 let, je samozřejmě finančně velice náročný a nemůže spočívat pouze na bedrech Nadace Bohuslava Martinů a v menší míře grantů GAČR a Státního fondu kultury, nýbrž potřebuje též podporu osvícených mecenášů.“

Sdílet článek: