Magdalena Kožená Grammy nezískala, jazzman Ondřej Pivec má ale na jedné z cen podíl

Mezzosopranistka Magdalena Kožená byla na začátku loňského prosince nominována na cenu Grammy v kategorii Sólové vokální album (Best Classical Solo Vocal Album) za desku s monteverdiovským repertoárem, kterou nahrála s La Cetra Barockorchester pod vedením Andrey Marcona. Svou nominaci neproměnila, stejně jako Anna Netrebko a francouzská sopranistka Sabine Devieilhe, které byly nominovány ve stejné kategorii. Cenu si nakonec odnesli dva zpěváci. Za Schumannovy a Bergovy písně, které nahrála s Mitsuko Uchidou pro DECCU, získala ocenění německá sopranistka Dorothea Röschmann. Britský repertoár přinesl cenu tenoristovi Ianu Bostridgovi, který spolu s dirigentem a pianistou Antoniem Pappanem nahrál výběr písní na Shakespearovy texty (Shakespeare Songs).

V nominacích se objevila i další česká jména. V kategorii Best Choral Performance byl nominován za nahrávku Janáčkovy Glagolské mše Bergen Philharmonic Orchestra a Bergen Cathedral Choir (sbormistr Håkon Matti Skrede). Vítězství v kategorii si ale odnesl Krzysztof Penderecki za nahrávku svých děl (Penderecki Conducts Penderecki, Volume 1, Warsaw Philharmonic Choir). Jména dalších českých skladatelů figurovala na desce houslisty Christiana Tetzlaffa, který byl nominován v kategorii Best Classical Instrumental Solo za nahrávku Sukovy Fantasie g moll a Dvořákova Houslového koncertu a moll a Romance f moll (John StorgardsHelsinki Philharmonic Orchestra). V instrumentální kategorii se ale místo Tetzlaffa radoval americký cellista Zuill Bailey, který nahrál cellový koncert současného amerického skladatele Michaela Daughertyho, inspirovaný životem a dílem Ernesta Hemingwaye (Daugherty: Tales Of Hemingway, Nashville Symphony).

Ondřej Pivec

Jediným českým jménem, které zaznělo mezi těmi vítěznými, bylo jméno Ondřeje Pivce, českého jazzmana, který nahrál spolu s Gregory Porterem desku Take Me To The Alley, oceněnou Národní akademií hudebního umění a věd ve Spojených státech v kategorii Best Jazz Vocal Album. „Je to samozřejmě obrovská pocta. Znamenat to pro mě bude na tento rok víc práce, protože už mi volal Gregoryho management a protáhli mi šňůru s ním o měsíc,“ řekl Ondřej Pivec České televizi.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější