pátek, 4. březen 2022

Made in Poland: Orchestr BERG v pondělí zahájí sezonu zaměřenou na Polsko

Napsal(a) 

Kwartludium, foto archiv ansámblu Kwartludiumfoto: archiv ansámblu

Společně s polským souborem Kwartludium představí Orchestr BERG v pondělí 7. března v Anežském klášteře čtyři výrazné osobnosti současné polské hudby, jejichž hudba pravidelně zní na významných událostech po celém světě. Navíc zazní dílo ukrajinské skladatelky Anny Arkushyny jako vyjádření podpory a solidarity s bezohledně napadenou a krvácející Ukrajinou. Všechny kompozice budou uvedeny v české premiéře.

Polští skladatelé se na rozdíl od těch českých v mnohem větší míře a úspěšněji dokázali prosadit v zahraničí, nutno dodat i díky systematické podpoře státu. Agata Zubel a její vrstevníci Marcin Stańczyk a Paweł Mykietyn, všichni narození v 70. letech minulého století, se v posledních letech objevují na významných festivalech, jejich skladby pravidelně objednávají ty nejvýznamnější ansámbly zaměřené na současnou hudbu. To platí i pro Tadeusze Wieleckého, o dvě desítky let staršího, který byl navíc téměř dvě desítky let ředitelem festivalu Varšavský podzim, výkladní skříně současné hudby v Polsku. Agata Zubel je navíc zpěvačkou schopnou interpretovat ta nejnáročnější současná díla. Akce „Made in Poland“, původně připravená pro narozeninovou 20. sezonu Orchestru BERG v roce 2020, se po čtyřech přeloženích shodou okolností nakonec koná ve 20. narozeninové sezoně Kwartludia.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.