Lukáš Vondráček s FOK zahraje Dvořákův náročný koncert, zazní také symfonická báseň Césara Francka

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK opět přivítá vynikajícího českého klavíristu světového formátu Lukáše Vondráčka. Večer nazvaný Lukáš Vondráček & Dvořák bude plný silných témat a velkých skladatelů. Vedle Dvořákova Klavírního koncertu zazní Janáčkova symfonická báseň Šumařovo dítě a symfonická báseň Césara Francka Psyché na motivy antické mytologie. Koncerty pod vedením hlavního hostujícího dirigenta Jac van Steena proběhnou 30. a 31. března 2022, vždy od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

Klavírista Lukáš Vondráček se vrací po úspěšných zahajovacích koncertech s FOK zpátky na pódium Smetanovy síně. Pod vedením hlavního hostujícího dirigenta FOK dirigenta Jac van Steena tentokrát přednese Koncert pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka. Jedná se o jediný klavírní koncert, který Dvořák napsal, a také o technicky mimořádně náročné dílo. „Poprvé jsem tento koncert nastudoval asi ve čtrnácti letech. Je to skutečný oříšek. Občas je téměř až nemožné zahrát některé jeho pasáže. Musím říct, že je jeden z těch technicky nejnáročnějších, které jsem kdy hrál. Zároveň je ale velmi lyricky a poeticky laděný,“ říká ke Dvořákovu koncertu Vondráček.

Večer zahájí symfonická báseň Šumařovo dítě Leoše Janáčka. Dílo bylo napsáno na motivy stejnojmenné tragické balady Svatopluka Čecha a vznikla v roce 1913. Výraznou roli zde mají sólové housle, kterých se ujme koncertní mistr FOK Roman Patočka.

Jac van Steen, foto Simon van Boxtel

Další skladbou programu bude symfonická báseň Psyché Césara Francka. Dílo z roku 1887 patří k nejrozsáhlejším symfonickým básním, které kdy byly napsány. „Symfonická báseň Psyché je spíše kantáta, protože v úplně původní verzi je se sbory. My ji budeme hrát v orchestrální verzi, která se běžně uvádí. Byla napsána podle příběhu Éros a Psyché z řecké mytologie a je tedy plná smyslnosti a omamných francouzských melodií. Sám Franck byl trochu poplašen, když slyšel, jak smyslnou hudbu složil. Jde o velmi živoucí, řekněme před-impresionistickou skladbu. V Praze tato hudba zatím moc nezní, myslím si, že Praha na Franckovu hudbu stále čeká, což je myslím velká škoda,“ dodává k Franckově skladbě dramaturg FOK Martin Rudovský.

Koncerty se uskuteční 30. a 31. března 2022 v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu a jsou součástí abonentních řad C a D. Ve středu 30. března se v 18:15 koná také Setkání s umělci, kde budou hosty dirigent Jac van Steen a klavírista Lukáš Vondráček.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější