Litevské státní vyznamenání pro českého dramaturga Vítězslava Mikeše

Brněnská filharmonie se může pyšnit výjimečným uznáním. Ocenění ale tentokrát nemíří za hudebníky. Rytířský kříž Řádu za zásluhy Litvě získal z rukou litevské prezidentky Dalii Grybauskaite u příležitosti předávání státních vyznamenání dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

U příležitosti takzvaného Dne státu, jednoho ze dvou nejvýznamnějších litevských státních svátků, během kterého si Litevci každoročně 6. července připomínají korunovaci velkoknížete Mindaugase v roce 1253, obdržel Mikeš vyznamenání za šíření litevské hudby v České republice. „Ohromně si vážím toho, že si mých aktivit všimli. Je to malý národ, který dokáže ocenit zájem zvenčí,“ uvedl Mikeš.

Vítězslav Mikeš a Dalia Grybauskaite

Pro mě to je uzavření jakéhosi kruhu. Když jsem před dvaceti lety poprvé přijel do Litvy, nic jsem o ní nevěděl. Přijeli jsme s kamarádem do Vilniusu, kde se právě konaly svátky písní, což je masová akce, všechny sbory z celé Litvy se spojí a zpívají litevské písně. Jde o dlouholetou tradici, která se koná jednou za čtyři roky, je to obrovský svátek. V Litvě se vůbec státní svátky slaví úplně jinak než u nás, kde všichni odjedou na chalupy. Litevci o národních slavnostech ožívají, pořádají dlouhé průvody… A tenhle zážitek stál na začátku mojí lásky k litevské hudbě a kultuře vůbec. Rozhodl jsem se potom litevštinu studovat, začal do Litvy pravidelně jezdit a teď už ji považuji za svůj druhý domov. Pomalu tady rozvíjím kontakty, ať už v hudební, nebo i literární sféře,“ říká Vítězslav Mikeš.

Díky Mikešovým aktivitám už v Česku není neznámá například tvorba litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse. „Napsal jsem za tu dobu o litevské hudbě poměrně dost článků, svoji disertaci jsem psal o díle Kutavičiuse, jehož hudba je pro mě největší magnet, potkáváme se, jsme v neustálém mailovém kontaktu. Jeho Pohanské obřady jsme s Filharmonií hráli v Česku dvakrát a vždycky na ně publikum neuvěřitelně reagovalo,“ zakončuje Mikeš krátký telefonický rozhovor z Litvy.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější