Liteňská pocta moravské písni i Leoši Janáčkovi

Písňovým recitálem sopranistky Martiny Jankové dospěje do finále 7. ročník Festivalu Jarmily Novotné. Pěvkyně vystoupí v neděli 9. září při slavnostním koncertu s názvem Písňové studánky Martiny Jankové v barokní budově Čechovny v areálu zámku Liteň.

Její vystoupení bude současně oslavou Leoše Janáčka, jehož 90. výročí úmrtí připadá na letošek. Po boku Martiny Jankové se rovněž představí klavírista Ivo Kahánek spolu s folklórním tělesem Ensemble FLAIR.

Program odráží moravskou lidovou tvorbu, která je pro zpěvačku již od dětství srdeční záležitostí: „Vyrůstala jsem jak v Orlové, tak v blízkosti Hukvald – ve Frýdlantě, kde jsem již jako čtyřletá vystoupila veřejně s cimbálovkou Kotkových, tradiční rodinou hudebníků a sběratelů lašských písní, ke kterým se sám Janáček vydal v roce 1906 pro písně do svých sbírek. Proto má velká afinita k moravským lidovým písním a mnou vypracovaný koncept „Janáčkovy studánky“. V Litni budeme presentovat jak původní formu Lašské lidové písně s cimbálem, tak i její kongeniální Janáčkovy úpravy s Ivo Kahánkem – velkým Janáčkovským specialistou, se kterým jsme tyto písně natočili pro Supraphon. Sama se cítím s Lašskem velmi spjata a je to region, který velmi miluji,“ odkrývá Martina Janková.

7. ročník Festivalu Jarmily Novotné přivítá pěvkyni hned dvakrát. Nejprve s kolegyní Markétou Cukrovou povede v srpnu Interpretační kurzy v Litni 2018, které zakončí společným vystoupením na závěrečném koncertu a o několik týdnů později se v Písňových studánkách zaslouží o jeho slavnostní završení.

Sdílet článek: