Letošní Hudební festival Znojmo ve znamení Krále Slunce skončil

Osmý ročník Hudebního festivalu Znojmo, který byl zaměřen na dílo Jeana Baptista Lullyho, dvorního skladatele Krále Slunce Ludvíka XIV. , skončil v neděli 29.7. Po celých sedmnáct festivalových dní vládlo ve Znojmě nevyzpytatelné počasí, tudíž byla většina venkovních koncertů přesunuta pod střechu jízdárny Louckého kláštera. Přesto si festival udržel vysokou návštěvnost, srovnatelnou s předchozími ročníky, kolem 14 tisíc lidí.

„Letošní festival byl ve znamení velmi špatného tropického počasí, o to více si ceníme diváků, kteří nás neopustili a v hojném počtu navštěvovali festival tak, jak v minulých letech. Je nutné zdůraznit ochotu našich partnerů investovat do kultury v dnešní tolik uspěchané a povrchní době. Mám pocit, že pro čím dál víc lidí se festival stává příležitostí zastavit se a upokojit svoji tolik stresem trápenou duši. Doufám, že i v příštích letech se festival stane místem dobré nálady a krásné atmosféry, oázou kultury a klidu pro všechny jeho návštěvníky,“ shrnul letošní ročník prezident festivalu Jiří Ludvík.

Nejvýznamnějším festivalovým počinem byl bezesporu hudebně taneční projekt z festivalové produkce Král Slunce. Přestože se nejednalo o klasickou operu, ani typický balet, nenechalo si představení ujít přes 1200 diváků. Netradiční baletní projekt Král Slunce, který byl vytvářen přímo na míru prostorám jízdárny Louckého kláštera, přivedl mnoho umělců, kteří se do Znojma rádi vracejí každý rok. Jedním z vrcholů festivalu bylo představení A Little Nightmare Music mezinárodních umělců Igudesman & Joo. Zahraniční duo hudebních improvizátorů není v Česku příliš známé, do jízdárny Louckého kláštera však přilákalo na 600 návštěvníků. Igudesman a Joo po svém premiérovém znojemském vystoupení už začínají ve spolupráci s Hudebním festivalem Znojmo plánovat další koncert v České republice. Mezi největší úspěchy letošního ročníku patří koncerty patrona festivalu Pavla Šporcla. Koncertní premiéra popově laděného CD Sporcelain, kde jako host vystoupila i zpěvačka Tereza Černochová, překonala rekord v návštěvnosti jízdárny Louckého kláštera. Vystoupení navštívilo téměř tisíc diváků. Přestože se druhý Šporclův koncert La Folia nesl opět v klasickém francouzském duchu, na počtu i reakcích diváků to nebylo znát. Do jízdárny přišlo téměř 600 posluchačů.

Plány pro příští ročník přibližuje produkční festivalu Lenka Zouhar Ludvíková: „Hudební festival Znojmo 2013 se ponese ve znamení Monteverdiho (celým jménem Claudio Zuan Antonio Monteverdi). Tohoto velkého renesančního skladatele, který žil a tvořil v Benátkách, a od jehož úmrtí uběhne příští rok právě 370 let, oslavíme benátským karnevalem, madrigaly a snad i operou. Jelikož byl velmi plodným

autorem, máme dramaturgicky z čeho vybírat. Už teď se těšíme na jeho hudbu, italskou atmosféru i naše návštěvníky.“

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější