Letošní Dobršská brána se otvírá houslím

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána v druhé půli srpna už několikátým rokem dodržuje svoji mezinárodní úroveň dramaturgie na platformě malé komorní události, situované do venkovského prostředí malé pošumavské vesničky Dobrš. Znají ji příznivci jazzu z mnoha zemí světa. Festival nabízí experimentální současný jazz, ale i hudbu s přesahy do klasiky nebo popu. Zapojuje se tak do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou. Jednotícím prvkem sedmého ročníku festivalu, konajícího se ve dnech 18. a 19. srpna, je tentokrát nástroj housle.

Páteční festivalový program otevře v místním kostele slovenský houslista a skladatel Stano Palúch se svým kvartetem, když představí projekt Premeny. Ten čerpá melodicky ze slovenské národní folklórní tradice, využívá jazzovou improvizaci a rytmickou konstrukci, a kromě jiného i polymerické struktury a nepravidelné rytmy. V uskupení se také nachází cimbalista Marcel Comendant, kontrabasista Peter Korman a bubeník Michal Fedor.

Zámecké pódium bude hostit Aloise Zatloukala, houslistu, violistu a skladatele, který se svým kvartetem Rusty Cowboys představí svérázné postmoderní pojetí jazzových houslí s prvky roots rocku, americany a lidové hudby. Pochmurné, špinavé, ale i hravé a veselé melodie jsou podpořeny pedálovými efekty a proměnlivou rytmikou.

Adam Bałdych, foto Magdalena Tracz

Večer prvního dne festivalu završí jazzové variace na motivy klasické hudby, tentokrát v české premiéře nového projektu Legend polského houslového mistra Adama Bałdycha a jeho kolegyně z „vážného“ hudebního světa Agaty Szymczewské. Společně ukazují, jak plastická může být klasická hudba a že jak pro jazz, tak pro klasickou hudbu může být improvizace i současný sonoristický jazyk cestou do neznáma.

Mezi vrcholy druhého festivalového dne se zařadí kubánská houslistka, skladatelka a zpěvačka Yilian Cañizares, která s charismatickou lehkostí bytí mísí afrokubánské rytmy, jazz a klasickou hudbu, aby vytvořila globální zvuk, který přenáší poselství lásky, svobody a jednoty. „Resilience Trio“ spolu s Childem Tomasem a Inor Sotolongo je projekt, který přináší naději pro všechny, kteří se jako ona rozhodli čelit nepřízni osudu a pokračovat ve vytváření hudebního umění.

Scott Tixier, foto Elizabeth Lavin

V sobotní večer vystoupí také francouzský houslista žijící v USA a Scott Tixier. Tento pětinásobný držitel Grammy vystupoval na významných místech po celém světě včetně Carnegie Hall nebo Radio City Music Hall, nahrával a koncertoval s jazzovými legendami a hudebními ikonami, jako jsou Stevie Wonder, Kenny Barron, Elton John, Pink Floyd, Ed Sheeran, Coldplay, Chris Potter, John Legend, Christina Aguilera, Anthony Braxton a mnoho dalších. Na dobršském festivalu vystoupí v duu se svým bratrem, dvojčetem Tonym Tixierem. Jejich duo se stalo jedním z nejlepších bluesových a jazzových uskupení na americké hudební scéně roku 2022 a těší fanoušky jedinečným zvukem blues a jazzu. Kromě koncertu se Scott Tixier představí i jako žádaný pedagog, když v rámci sobotního festivalového programu uskuteční workshop, vycházející z jeho knihy, která je zdrojovým materiálem pro improvizaci na jazzové smyčce.

Mezi další důležitá jména festivalu bude patřit švýcarský houslista Paul Giger. Ten je jedním z těch hudebníků a skladatelů, které je téměř nemožné zaškatulkovat. Jeho poslední album Ars Moriendi je jeho sedmým u prestižního labelu ECM. Jde o typicky vysoce koncepční projekt ve spolupráci s cembalistkou Marií-Louise Dähler, kombinující spiritualitu a estetiku, se kterým pravděpodobně osloví v dobršském kostele jazzové posluchače i publikum klasické hudby.

S.V.A. Trio, foto archiv ansámblu

Podvečerní sobotní program také obohatí hudba S.V.A. Tria s hosty trumpetistou Miroslavem Hloucalem a hráčem na bicí Milošem Dvořáčkem, která je neobyčejně aktuální, bohatá na kontrastní nálady, rytmický vzruch i svěží melodické nápady. Navíc je posluchačsky velmi demokratická a přístupná širokému spektru. Čerstvostí, stylem a energií společné souhry se projekt SVA5 řadí k nejlepším počinům loňského roku.

V místním kostele se odehraje v komorní atmosféře i koncert dua Vít Nermut a Michal Hrubý, kteří představí v obsazení fiduly v kombinaci s flétnou publiku hudbu, inspirovanou středověkými tématy z českého, italského a španělského prostředí ve zvukově pestrém propojení se světem současné volné improvizace.

Maria-Louise Dähler, Paul Giger, foto archiv

Na festivalu již tradičně dostávají příležitost mladé jazzové talenty – do této kategorie patří i projekt Unexpected Green houslového tria Romanovská Havláková Jakeš a tanečnice, lektorky a performerky Jany Látalové. Hudebně pohybová improvizace na téma ozvučený pohyb, rozpohybovaný zvuk, svoboda, inspirace, samota, podpora, soběstačnost, teď, zelená, bude na festivalu provedena v kontextu přírodní scenerie u románské zvonice.

Malá pošumavská vesnička Dobrš s bohatou historií a mnoha památkami příchozím nabídne tři festivalová pódia. Ty objeví návštěvníci již tradičně v zámeckém areálu, gotickém kostele nebo před románskou zvonicí. Příležitost pro nečekaná hudební setkání a workshop pak dává sál historického hostince na místní návsi.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější