pátek, 3. duben 2020

Letní škola barokní hudby letos s Andreasem Schollem a Tamar Halperin

Napsal(a) 

Andreas Scholl a Tamar Halperin, foto archiv umělce Andreas Scholl a Tamar Halperinfoto: archiv umělce

Letní škola barokní hudby v Holešově otevírá cestu k poučené interpretaci staré hudby – 18. ročník nese podtitul Duchovní versus světské v díle J. S. Bacha a exkluzivním hostem je světově proslulý kontratenorista Andreas Scholl. Letošní ročník mezinárodního workshopu pořádaného Czech Ensemble Baroque hostí zámek Holešov od 7. do 16. srpna. Přihlášky na Letní školu barokní hudby 2020 jsou k dispozici do 1. června.

Letní škola barokní hudby tradičně nabízí vedle praktické výuky i řadu přednášek a rozhovorů o lidech a s lidmi pohybujícími se v oblasti staré hudby a její poučené interpretace. Vyučují se všechny umělecké kategorie podílející se na realizaci děl (sbor, sóla, ansámbly, varhanní pozitiv, cembalo, housle, hoboj, violoncello, flétna a další). Kromě toho, že frekventanti absolvují sólové hodiny u svých lektorů, je pro ně neocenitelnou zkušeností společný nácvik díla. Pokročilejší studenti mají kromě nastudování hlavní skladby svůj vlastní studijní plán, jehož výsledky mohou spolu se svými pedagogy prezentovat na dvou studentských koncertech, a především v interpretační soutěži o výstup s orchestrem a kontrakt s Hudebním festivalem Znojmo.

„Letošní 18. ročník LŠBH je poctou Johannu Sebastianu Bachovi. Chce studentům a posluchačům přiblížit nejen známé dílo barokního velikána v rovině duchovní, ale ukázat, že Bach byl skutečným mistrem i v oblasti dramatického umění. Kantáta 214 je ukázkou toho, jak by to asi vypadalo, kdyby Bach napsal nějakou operu,“ popisuje zaměření letošního ročníku dirigent Roman Válek, který LŠBH v roce 2003 založil a dodnes se koná pod jeho supervizí.

Letošním úspěchem organizátorů je získání špičkového kontratenoristy Andrease Scholla a jeho manželky, cembalistky Tamar Halperin, která na téma J. S. Bach obhájila dizertaci a získala doktorát na Juilliard School v New Yorku. Pro zájemce o studium u těchto lektorů bude otevřená speciální masterclass, do které budou vybrání na základě nahrávky jen ti nejlepší uchazeči. V mezinárodním týmu se letos představí Roman Válek (orchestrální třída), Anastasia Baraviera (violoncello), Luise Haugk (hoboj) a Dagmar Šašková (zpěv), Petr Zajíček a Josef Žák (barokní housle), Jakub Kydlíček a Michaela Koudelková (zobcová flétna), Tereza Válková (sbor) a další. Komorní a kantátové koncerty lektorů i studentů přístupné pro veřejnost se konají 9. až 16. srpna v Holešově, Kelči a Kroměříži.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.