pondělí, 13. říjen 2014

Legendární Steve Reich už zítra v Praze, na Strunách podzimu bude tleskat

Napsal(a) 

Steve Reich, foto Jeffrey Herman Steve Reichfoto: Jeffrey Herman

Clapping  Music – skladbu pro dva páry rukou osobně uvede 14. října na festivalu Struny podzimu jedna z nejvýraznějších postav dějin soudobé hudby, guru minimalismu Steve Reich společně s perkusistou Colinem Curriem. Novátorským kompozicím skladatele, který změnil běh hudebních dějin, bude v prostorách Forum Karlín patřit celý večer. Ansámbl Colin Currie Group podpořený Synergy Vocals uvede ještě Reichovy legendární skladby Sextet a Drumming.

„Účast Steva Reicha, jednoho z největších žijících skladatelů, stále plného energie a kreativity, je pro nás obrovskou poctou a pro festivalové publikum velkou událostí,” říká umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec.Téměř osmdesátiletý komponista, držitel Pulitzerovy ceny, ovlivnil a nadále ovlivňuje generace muzikantů i skladatelů. Sám se nebojí nejrůznějších žánrových přesahů. Před pár dny vydal nové album Radio Rewrite, na němž přepracoval i dvě skladby alternativních rockerů Radiohead. Jejich kytarista Jonny Greenwood na oplátku skvěle nahrál kytarový part v Reichově skladbě Electric Counterpoint. Reichovu skladbu Cello Countepoint provedla před několika dny na festivalu Struny podzimu violoncellistka Maya Beiser.

Perkusionistický soubor v čele s Colinem Curriem je dnes v oboru bicích nástrojů absolutní špičkou. Například za nahrávku Percussion Concerto britské skladatelky Jennifer Higdon s Londýnskými filharmoniky získali v roce 2010 cenu Grammy. Časopis The Spectator o Collinovi Curriem bez kudrlinek napsal: „Bezesporu nejlepší a nejodvážnějši perkusionista na světě.“

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.