Kühnův smíšený sbor uvede premiéru středověkého bestiáře Ryanta Dřízala a Kouzla Orsona Štědroně

Kühnův smíšený sbor uvede na svém galakoncertu, který se uskuteční 4. listopadu 2015 od 19:30 v Kostele sv. Šimona a Judy, soudobou tvorbu českých skladatelů. Sbor pod vedením svého sbormistra Marka Vorlíčka a přední norské sbormistryně Tone Biancy Sparre Dahl představí dvě premiéry skladatelů Jana Ryanta Dřízala a Miloše Orsona Štědroně.

„Jedná se o vybrané drobné portréty ze středověkého bestiáře Tomáše z Cantimpré. Tomáš na těchto podivuhodných tvorech dokládá jednak rozmanitost Božího stvoření a jednak hledá paralely k lidskému chování. Celý cyklus se nese v duchu hravé nadsázky, humoru a grotesknosti, kdy může sbor využít všechny pěvecké možnosti a finesy. Formálně jsem těžil ze starých forem, v cyklu se tak nachází pseudofuga, organum, hoquetus ad. Vše je ale v novém podání, ovlivněné Veljo Tormisem, Meredith Monk i Björk. Přál bych si, aby i přes jisté technické obtíže byla tato skladba pro sbor radostí a zábavou a podařilo se mu vykouzlit pro posluchače atmosféru dávných moří a jejich obyvatel,“ uvedl Ryant Dřízal ke skladbě De Monstris Marinis (2015). Sborový cyklus Kouzla, zkomponovaný na texty Ivana Blatného, je podle Miloše Orsona Štědroně „hudebním spojením poetismu, surrealismu a nádechu tajemna, který je pro Blatného tolik typický“.

Kromě českých autorů zazní také dvě skladby norských autorů – O Crux Knuta Nystedta a česká premiéra skladby Sonnet No. 76 Alfreda Jansona. Koncert je hlavní událostí autorského projektu Zpívejme! – série koncertů a hudebních workshopů se společenským přesahem a multikulturním zaměřením podpořené grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Sdílet článek: