středa, 29. březen 2017

Kühnův smíšený sbor a Proměny liturgie: Na dubnovém koncertě zazní premiéra Mše Jakuba Dvořáčka

Napsal(a) 

Kühnův smíšený sbor Kühnův smíšený sbor

Kühnův smíšený sbor uvede v Českém muzeu hudby ve středu 5. dubna 2017 dvě premiéry. O první se postará americký intermediální umělec Dan Senn, tou druhou bude skladba mladého českého skladatele a pianisty Jakuba Dvořáčka, který svou skladbu Missa ostinata věnoval přímo Kühnovu smíšenému sboru. Jak název koncertu Proměny liturgie napovídá, posluchači nahlédnou během večera do různých poloh duchovní hudby od renesanční, kterou reprezentuje skladatel Parsons, přes současnou hudbu skandinávského autora Uusberga nebo mistra české sborové tvorby Zdeňka Lukáše.

Ve skladbě litevského autora Ērikse Ešenvaldse Vineta, se představí hráč na bicí nástroje a profesor Pražské konzervatoře Radek Krampl. Ke skladbě říká sbormistryně Lenka Navrátilová: „Ešenvaldsova Vineta jako jediná v programu není psána na duchovní či liturgický text ale spojení třináctihlasého smíšeného sboru s rozmanitými bicími nástroji je velmi originální a působivé a v našich koncertních síních není příliš časté. V prostorách Českého muzea hudby bude vyznění skladby velice efektní.“

Dan Senn Dan Senn

První světovou premiérou večera je skladba amerického autora Dana Senna Čtyři modální žalmy, kterou sbor nahrál v loňském roce za přítomnosti amerického autora. Poprvé uslyší tento večer posluchači výběr dvou žalmů. Dan Senn je intermediální umělec věnující se kromě skladby i filmu a výtvarnému umění. Jeho koncerty, performance a výstavy možno navštívit nejen ve Spojených státech, ale i v České republice například na festivalu nových médií, hudby a výtvarného umění Echofluxx.

Vrcholem večera bude světová premiéra mladého klavíristy, skladatele a dirigenta Jakuba Dvořáčka, který se ujme klavírního partu. Ke spoluúčinkování ve skladbě Missa ostinata pro smíšený sbor a jazzové trio přizval sbor jazzové hráče – saxofonistu Bharatu Rajnoška a kontrabasistu Ondřeje Štajnochra„Klíčová pro dramaturgii tohoto koncertu byla a je spolupráce sboru se skladatelem a klavíristou Jakubem Dvořáčkem“, potvrzuje sbormistryně Lenka Navrátilová. „Ten se jako žák Karla Růžičky po skladatelově odchodu ujal klavírního partu v Růžičkových dílech, která má sbor v repertoáru. Oslovili jsme proto Jakuba i jako skladatele a výsledkem je jazzová Missa ostinata, která zazní 5. dubna 2017 v premiéře a kterou sboru skladatel věnoval. Kdo má jazzové a sborové srdce, ten by si neměl tuto ojedinělou událost nechat ujít!“

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.