Krása dneška

Nenechte si ujít zítřejší koncert PKF – Prague Philharmonia se speciálním hostem, geologem Václavem Cílkem . Koncert má podtitul „Vrstvy horniny“, uskuteční se v Experimentálním prostoru NoD 17. 12. od 19.30 hodin a na programu bude francouzská hudba.

„Francouzská spektrální hudba je v podstatě barva. Každý tón má svou barevnost, danou nástrojem nebo hlasem, který ho vyluzuje, každý tón liší se tak barevným spektrem, daným způsobem vyluzování, dynamikou, frází.

V akordu již se tyto barvy skládají. V tomto duchu se pak uvažuje ne po C dur má být G dur, ale v radikální podobě C dur se zesílenou tercií má jinou barvu, než C dur se zesílenou kvintou. Hudba pak je spíše procházkou barevným spektrem, které se každým okamžikem mění. Každý tón totiž není jednoduchým  tónem, ale složitou vrstvou barev s podílem některých tónů vnímatelnějších, některých pouze tušených, a každý tón není statický, ale proměňuje se.

Proto také jako host vystoupí Václav Cílek a bude hledat paralely k vrstvám hudební barvy ve vrstvách hornin,“ uvedl Petr Kofroň.

[block background=“#e5e5e5″]Program koncertu:

Stèle pro dva hráče na bicí nástroje

Gérard Grisey

Charme pro klarinet

Gérard Grisey

Smyčcový kvartet č. 3

Michael Levinas

Feuilles à travers les cloches pro flétnu, housle, violoncello a klavír

Tristan Murail [/block]

Sdílet článek: