Koncerty v broumovských kostelech budou letos zčásti jen online, od srpna už naživo

Současná hygienická opatření a redukce míst v uzavřených prostorách nás, stejně jako ostatní pořadatele, přinutila pozměnit obvyklý formát návštěvnosti. Za velmi pozitivní zprávu považuji to, že se podařilo udržet plánovanou dramaturgii festivalového programu a všichni účinkující, a to i ti zahraniční, na festivalu vystoupí,“ říká výkonná ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Festivalové dění zahájí v sobotu 27. června Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera s klavíristou Matyášem Novákem. Koncert bude odvysílán pouze online na festivalovém youtube kanále a na mall.tv. Kromě Mozartovy Symfonie D dur č. 35 zazní na zbrusu nový klavír Antonín Petrof v sále hradecké filharmonie Beethovenův Koncert č. 1 C dur. Právě k 250. výročí skladatelova narození vydává festival Za poklady Broumovska tiskem faksimili dobového opisu klavírního partu právě tohoto koncertu.

V dosud nezpracované části hudebnin v archivu broumovského kláštera byl loni při průzkumu nalezen pozoruhodný dobový kaligrafický opis prvního vydání Beethovenova klavírního koncertu C dur. Dochovaný rukopis patří mezi vzácné prameny a doklady Beethovenovy hudby na našem území. Představování zapomenutých děl broumovského archivu je jedním z cílů festivalu a navazujeme tak touto myšlenkou i na minulé roky, kdy festival například uvedl školskou hru Augustina Šenkýře nebo díla jeho současníků,“ doplňuje Kramplová.

Další tři festivalové koncerty budou zpřístupněny veřejnosti během jejich natáčení. V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují se představí klavírista Ivo Kahánek s vítězkou Broumovské klávesy Norou Lubbadovou, ve vižňovském kostele sv. Anny proběhne vystoupení sopranistky Jany Šrejmy Kačírkové, kytaristy Lukáše Sommera a M. Nostitz Quartet. Mezzosopranistka Ester Pavlů a barytonista Roman Hoza pak připravují společný hudební večer s klavíristou Ahmadem Hedarem v kostele sv. Barbory v Otovicích. Pouze online bude k vidění v sobotu 25. července speciální záznam, který pro festival chystá rakouský soubor čtyř saxofonistů Aureum Saxophone Quartet.

Ve druhé polovině léta už se bude hrát naživo. Hned 1. srpna přivítá posluchače v kostele sv. Prokopa v Bezděkově loňský vítěz soutěže Pražské jaro, hobojista Martin Daněk s cembalistkou Monikou Knoblochovou a violoncellistkou a hráčkou na violu da gamba Mélusine de Pas. Následující sobotu 8. srpna opět zazní v kostele sv. Jiří a Martina v Martínkovicích koncert lektorů Letních hornových kurzů v podání hornistů Zuzany Rzounkové, Jana Vobořila, Dariuse Mikulského (Polsko), Jörga Brücknera (Německo), za doprovodu klavíristky Jany Goliášové. Na festival se vrátí i soubor Prague Cello Quartet. Jejich vystoupení je plánováno do božanovského kostela sv. Máří Magdalény na 15. srpna. Festivalový debut čeká Pražský žesťový soubor s varhaníkem Alešem Bártou v kostele sv. Petra a Pavla v Broumově, i královéhradecký sbor Jitro v ruprechtickém kostele sv. Jakuba většího. Festival zakončí 27. září Pavel Šporcl a Gipsy Way Ensemble v sále Dřevník broumovského kláštera.  

Cimbálová muzika Milana BroučkaDoprovodným programem festivalu bude nově 30. července piknikový večer za doprovodu netradiční Cimbálové muziky Milana Broučka na kopečku nad Jízdárnou v Hejtmánkovicích.  V průběhu festivalu se také v termínu 2.–8. srpna v broumovském klášteře uskuteční 6. ročník Letních hornových kurzů, které se za šest let svého působení vyprofilovaly v samostatnou akci. Dobrovolným vstupným návštěvníci přispívají na záchranu broumovských kostelů, možné je využít také web Darujme. Bližší informace o programu a vstupném je k nalezení na webových stránkách festivalu Za poklady Broumovska nebo na jeho facebookovém profilu. Nad 15. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek, kardinál Dominik Duka OP a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější