Koncertní cyklus Musica Orbis 2013 uzavře Mozartovým Requiem smíšený sbor ze Skotska

Národní sbor ze Skotska, složený ze zpěváků ve věku 16 až 24 let, vystoupí v Praze ve Smetanově síni Obecního domu 12. července 2013. Praha v premiéře uslyší skladbu skladatele Paula Mealora Crucifixus a Mozartovo Requiem . Tímto koncertem se završí letošní cyklus koncertů talentovaných mladých hudebníků, Musica Orbis 2013.  

Na založení sboru National Youth Choir of Scotland v roce 1996 se významným způsobem podílel Christopher Bell , který je jeho sbormistrem a zároveň uměleckým ředitelem. V roce 2012 sbor, který sdružuje nejlepší mladé zpěváky z celého Skotska, obdržel prestižní cenu Royal Philharmonic Society Music Award ve sborové kategorii. Sbor spolupracuje s významnými orchestry a festivaly, mimo jiné v roce 2006 spolu s  BBC Scottish Symphony Orchestra účinkoval na festivalu BBC Proms ve slavné Royal Albert Hall a pozvání od stejného festivalu k účinkování v oratoriu Dítě naší doby britského skladatele Michaela Tippetta přijal opět v roce 2012.

Pro pražský koncert zařadil soubor na program skladbu mladého velšského autora Paula Mealora Crucifixus , která v Praze zazní vůbec poprvé. Skladatel je ve Velké Británii populární, proslavil se, když jeho moteto Ubi Caritas et Amor vybrali princ William a Kate Middleton, aby zaznělo na jejich svatbě ve Westminsterském opatství v roce 2011. O rok později se jeho další píseň „Wherever You Are” z alba The Tender Light držela na první příčce v britské hitparádě.

Ve druhé polovině koncertu zazní  Mozartovo Requiem , soubor doprovodí varhaník David Hamilton .

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější