Koncert k uctění památky Jiřího Bělohlávka uvede v přímém přenosu Vltava i ČT Art

Česká filharmonie uspořádá v neděli 18. června 2017 od 18 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina Koncert k uctění památky Jiřího Bělohlávka. Na programu koncertu pod taktovkou Jakuba Hrůši bude Dvořákova Stabat Mater. Sólových partů se ujmou Kateřina Kněžíková, Kateřina Jalovcová, Pavel Černoch a Jan Martiník, kteří spolu s Jiřím Bělohlávkem uvedli Stabat Mater v květnu v Rotterdamu. Sborové party zazpívají členové Pražského filharmonického sboru. Všichni účinkující vystoupí bez nároku na honorář.

„Dvořákovu Stabat Mater jsem si zamiloval už jako chlapec, když jsem jako člen Khünova dětského sboru spoluúčinkoval na mnoha provedeních. Tehdy byla tradice, že o Velikonocích se Stabat Mater hrála ve Smetanově síni hned několikrát a my jsme vždycky stáli v mušli nad orchestrem, odkud jsme zpívali sbor andělů ve čtvrté části. Od té doby to dílo ohromně miluji. Jakmile jsem měl možnost začít ho interpretovat sám, každou příležitost jsem využil a vždycky jsem to rád dělal,“ řekl šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Jiří Bělohlávek v souvislosti s vydáním Stabat Mater u firmy Decca, která je jeho vůbec poslední nahrávkou s Českou filharmonií (vyšla 5. května).

„Vybrat program a dirigenta na koncert pro Jiřího Bělohlávka bylo v těžkých chvílích po oznámení jeho odchodu vlastně to úplně nejjednodušší. Věděli jsme, že to musí být Dvořákova Stabat Mater, umělecky silná a lidsky hluboká skladba, kterou měl Jiří mimořádně rád. A věděli jsme, že jediný, kdo Stabat Mater může provést, je Jakub Hrůša, jeho vynikající žák a blízký přítel,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Zpráva o smrti pana šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka celý Pražský filharmonický sbor hluboce zasáhla. Proto si velmi vážíme toho, že můžeme vystoupit na koncertu k uctění památky tohoto velkého umělce, s nímž jsme mnoho let pravidelně spolupracovali a kterého jsme si nesmírně vážili,“ doplnila Eva Sedláková, ředitelka Pražského filharmonického sboru.

Koncert k uctění památky Jiřího Bělohlávka bude od 18 hodin živě přenášet Český rozhlas Vltava a od 20.20 hodin ho bude vysílat ČT Art.

Sdílet článek: