Klavírní objev posledních let uvede v Praze cyklus Beethovenových sonát

Saleem Ashkar Beethoven Residency: Tak se jmenuje nový koncertní cyklus klavírních recitálů v Anežském klášteře, který odstartuje 3. října letošního roku. Izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar přednese během čtyř koncertních večerů základ světové klavírní literatury – Beethovenovy klavírní sonáty. Ashkar se dílu Ludwiga van Beethovena systematicky věnuje několik let. „Moje láska k Beethovenově tvorbě přerostla v osobní záležitost,“ říká Ashkar, který sklízí za jeho interpretaci ocenění na mezinárodních scénách. Pro Ashkara je Beethoven hudebním revolucionářem a vizionářem zároveň: „Chtěl jsem vedle hraní také prozkoumat kontext, ve kterém byla díla napsána – jak byla vnímána za Beethovenových časů a jak později,“ dodává Ashkar. 

Izraelsko-palestinského rodáka z Nazaretu objevil coby sedmnáctiletého talentovaného mladíka Zubin Mehta a již v pouhých 22 letech debutoval v Carnegie Hall pod taktovkou Daniela Barenboima a zařadil se tak mezi nejvýraznější klavíristy současnosti. Respektovaný londýnský časopis Gramophone hodnotí jednoho nejosobitějších klavíristů současné světové scény slovy: „…zosobňuje podstatu umění. Jeho vystoupení patří k tomu nejlepšímu, co lze dnes nabídnout.” Cyklus Beethovenových sonát představil Ashkar v létě na několika koncertech v Izraeli a v nadcházející sezóně s ním vedle Prahy zamíří mimo jiné do Konzerthausu v Berlíně či na Morgenland Festival v Osnabrücku.

Saleem Ashkar je častým hostem nejvýznamnějších světových orchestrů, jako jsou Vídeňští filharmonikové, Filarmonica de La Scala, Concertgebouw Amsterdam, Leipzig Gewandhaus, London Symphony Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra či Mariinsky Orchestra St. Petersburg. Pravidelně vystupuje na předních pódiích a s dirigenty zvučných jmen jako jsou Daniel Barenboim, Zubin Mehta, Christoph Eschenbach, Riccardo Muti, Riccardo Chailly, Fabio Luisi, Lawrence Foster, Philippe Jordan, Nikolaj Znaider, nebo náš Jakub Hrůša. Od roku 2013 nahrává pro společnost Decca. Saleem je velvyslancem Hudebního fondu (www.musicfund.eu), který podporuje rozvoj hudebníků a hudebních škol v konfliktních oblastech a rozvojových zemích.


Pondělí 3. října 2016, 19.30

Ludwig van Beethoven

Sonáta č. 3 C dur, op. 2

Sonáta č. 17 d moll, op. 31 („Bouře“)

Sonáta č. 22. F dur, op. 54

Sonáta č. 28 A dur, op. 101

 

Pondělí 12. prosince 2016, 19.30

Ludwig van Beethoven

Sonáta č. 5 c moll, op. 10

Sonáta č. 16 G dur, op. 31

Sonáta č. 11 B dur, op. 22

Sonáta č. 15 D dur, op. 28 („Pastorální“)

 

Pondělí 6. února 2017, 19.30

Ludwig van Beethoven

Sonáta č. 9 E dur, op. 14

Sonáta č. 18, Es dur, op. 31

Sonáta č. 29, B dur, op. 106 („Hammerklavier“)

 

Pondělí 3. dubna 2017, 19.30

Ludwig van Beethoven

Sonáta č. 7 D dur, op. 10

Sonáta č. 8 c moll, op. 13 („Patetická“)

Sonáta č. 1 g moll, op. 49

Sonáta č. 2 G dur, op. 49

Sonáta č. 26 Es dur, op. 81a („Les adieux“)

 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější