Klavírista Ivan Moravec by se v listopadu dožil 90 let, vychází jeho Portrait

Klavírista Ivan Moravec by se 9. listopadu dožil 90 let. Vydavatelství Supraphon připomíná toto výročí vydáním dosud nejrozsáhlejší kolekce nahrávek Ivana Moravce pod názvem Portrait. Na 11 CD jsou pohromadě nejvýznamnější i unikátní snímky pořízené mezi léty 1962-2000 pro Supraphon a americké nahrávací společnosti. DVD představuje klavíristu prostřednictvím dokumentu a dosud nevydaných nahrávek z archivu ČT.

„Takové výročí jsme prostě nemohli minout bez povšimnutí,“ říká k projektu šéfproducent klasické hudby Supraphonu Matouš Vlčinský. „Ivan Moravec nahrával pro několik především amerických labelů a jeho snímky jsou tak dost rozptýlené a často nedostupné. Tohle byla velká příležitost pro velkou věc. Společně s paní Zuzanou Moravcovou a klavíristou Janem Bartošem se nám podařilo sestavit kolekci, která je skutečným Moravcovým portrétem. Je tam jeho stěžejní repertoár, ale i unikátní snímky, které na CD dosud nikdy nevyšly. Dali jsme si velkou práci s dohledáním co nejpůvodnějších zdrojů a ošetřením zvuku; kde to bylo možné, šli jsme do původních analogových pásů a pár snímků jsme dokonce museli přepsat z gramofonové desky, protože jiný zdroj neexistuje. Většina nahrávek tady je v lepší zvukové kvalitě než kdy dřív.“

 

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=AMlE9xz9UeU&feature=youtu.be&ab_channel=SUPRAPHON[/spvideo]

 

Velká část snímků pochází z odkazu společnosti Connoisseur Society ze 60. let, dále jsou zde nahrávky pořízené pro Supraphon, Dorian, Nonesuch a Vox.  Kolekce zahrnuje kompletní Moravcův repertoár z Beethovena, Schumanna, Debussyho, sólového Francka, Janáčka či z Chopinových Mazurek. „Všechny nahrávky této kolekce jsou – bez jediné výjimky – po interpretační stránce úžasné a celý komplet jen znovu potvrzuje to, co všichni dávno víme: Ivan Moravec náleží k nejvýznamnějším světovým klavíristům druhé půlky minulého a počátku tohoto století,“ píše Věroslav Němec v recenzi, která vyjde v listopadové Harmonii.

Kolekce obsahuje i DVD, na kterém jsou nejstarší televizní snímky s Ivanem Moravcem nebo také hodinový dokument, jenž zachycuje Ivana Moravce ve vrcholném období jeho umělecké dráhy. „Patřím k těm šťastným, kdo mohli Ivana Moravce poznat osobně. Myslím, že dokument i nahrávky samotné skutečně věrně vypovídají o tom, jaký to byl velký umělec a výjimečný člověk; jsou velmi osobní až intimní a dotýkají se srdce posluchačů. Chtěli jsme tímto portrétem zprostředkovat blízké setkání s Ivanem Moravcem.“, dodává Matouš Vlčinský.

Sdílet článek: