středa, 2. březen 2022

Karel Košárek v rámci cyklu Hybatelé rezonance prolne světy klasiky a jazzu

Napsal(a) 

Karel Košárek, foto archiv Karel Košárekfoto: archiv

Na ikonické skladby George Gershwina ale i díla Earla Wilda, Friedricha Guldy nebo Nikolaje Kapustina v podání klavíristy Karla Košárka zve 21. března v Anežském klášteře koncertní cyklus Hybatelé rezonance. Karel Košárek je dalším z interpretů, který se představí v mimořádném sólovém recitálu v programu dle vlastního výběru. V průběhu večera se budou prolínat zdánlivě odlišné světy klasické a jazzové hudby a posluchači společně s Karlem Košárkem budou společně zjišťovat, zda se mohou tyto žánry navzájem inspirovat a ovlivňovat a zda barokní hudební formy jako toccata nebo fuga mohou souznít s jazzovými harmoniemi, rytmickým cítěním a feelingem. Koncert začíná v 19.30 hod.

„Zajímá mne třeba také, jak zněla Rapsodie v modrém před tím, než ji Gershwin předal k orchestraci Ferde Grofému. Na všechny tyto otázky se pokusím alespoň částečně odpovědět programem svého recitálu, který jsem pro sérii Hybatelé rezonance vytvářel mimo jiné s velkým respektem a obdivem k jednotlivým skladatelům, kteří prosluli zároveň jako skvělí klavíristé,“ vysvětluje Karel Košárek.

Klavírista Karel Košárek je ceněným interpretem zejména děl hudební moderny 20. století, tedy skladeb od Benjamina Brittena, George Gershwina, Dmitrije Šostakoviče, Bohuslava Martinů nebo Leonarda Bernsteina. Často premiéruje také soudobou hudbu. V závěru loňského roku vydal společné album s barytonistou Romanem Janálem s názvem Slovenská lidová poezie v písních.  

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.