José Cura v Praze zazpívá Krista ve vlastním oratoriu Ecce Homo

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na svých abonentních koncertech 8. a 9. března naváže na spolupráci se svým rezidenčním umělcem José Curou. Na pódiu Smetanovy síně Obecního domu se José Cura během koncertů předvede jako zpěvák, dirigent i skladatel. Ve světové premiéře svého oratoria Ecce Homo totiž zazpívá ústřední roli Krista, dirigovat pak bude zbytek programu, v němž zazní Gymnopédie Erika Satie a Chrámová okna Ottorina Respighiho.

„Ecce Homo není nic neobvyklého – existuje mnoho skladeb, postavených na tématu posledních chvil života Ježíše Krista, některé z nich jsou legendární a nedosažitelné. Je to ovšem skladba originální v tom, jak používá některé části bible, jako kupř. Žalmy a Stabat Mater, a vstupní verše Byl jednou jeden král, které jsem napsal v roce 1982 – ve spojení s divadelním provedením Kristových pašijí. Hudební a dramatický rozvrh Ecce Homo kombinuje náboženskou introspekci davů lidu v jejich pohanské neuctivosti s výjevy Krista, který je pozemsky reálný a pohybuje se mezi mystickou hloubkou a fyzickými projevy beznaděje odpovídající jeho lidské existenci,“  uvedl José Cura.

V oratoriu se taktovky ujme Mario De Rose, argentinský dirigent, který působí jako hudební ředitel v Jihočeském divadle. Sólových partů pak čtveřice českých zpěváků Lucie Silkenová, Sylva Čmugrová, Aleš Voráček a Jaromír Nosek. Už na minulou spolupráci s José Curou naváže Královehradecký dětský sbor Jitro a Pražský filharmonický sbor.

„Ecce homo neboli Ejhle člověk je známý výjev ze života Ježíše Krista, který inspiroval mnohé malíře – Hieronyma Bosche, Caravaggia, Albrechta Dürera, Jamese Ensora nebo Tiziana. Co umělec, to jiné pojetí. V březnu 2017 ve světové premiéře zjistíme, jaké pojetí zvolil ve svém oratoriu Ecce homo José Cura, jenž se také ujme role Krista. V dialogu s výtvarným uměním, stejně jako s výsostnými duchovními statky, zůstaneme i díky Ottorinu Respighimu, neboť italský skladatel se nechal inspirovat v Chrámových oknech těmito výjevy: Útěk do Egypta, Archanděl Michael, Matutinum Svaté Kláry a Svatý Řehoř Veliký,“ řekl k programu koncertu dramaturg Martin Rudovský.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější