pátek, 24. duben 2020

Jiří Petrdlík se postaví do čela souboru opery Divadla J. K. Tyla v Plzni

Napsal(a) 

Jiří Petrdlík, foto Roman Albrecht/DJKT Jiří Petrdlíkfoto: Roman Albrecht/DJKT
Dlouholetý dirigent plzeňského Divadla J. K. Tyla Jiří Petrdlík vystřídá od 1. srpna ve vedení místního operního souboru dosavadního šéfa Tomáše Ondřeje Pilaře. 

 „Po pečlivém zvážení jsem se rozhodl pověřit vedením souboru opery pana Petrdlíka. Zvolil jsem jej pro jeho osobní i nesporné umělecké kvality, které prokázal během jeho dlouholetého působení v našem divadle. Organizační a manažerské zkušenosti potřebné pro vedení souboru, získal jako dlouholetý umělecký ředitel a šéfdirigent osmdesátičlenného souboru Káhirského symfonického orchestru,“ vyjadřuje se ke svému rozhodnutí ředitel divadla Martin Otava. Petrdlíkův předchůdce Tomáš Ondřej Pilař oznámil svůj odchod po dohodě s vedením DJKT na začátku února 2020.

Jiří Petrdlík vystudoval dirigování na Pražské konzervatoři a HAMU a hudební vědu na Filosofické fakultě Karlovy univerzity. V letech 2002–2009 působil jako dirigent Národního divadla v Brně a jako šéfdirigent Městského divadla Brno. Od roku 2005 je dirigentem Divadla J. K. Tyla v Plzni. V letech 2011–2015 byl generálním hudebním ředitelem a šéfdirigentem Káhirského symfonického orchestru. V současné době je také hlavním hostujícím dirigentem polské Podkarpatské filharmonie Rzeszow, stálým spolupracovníkem americké nahrávací společnosti Parma Recordings, uměleckým šéfem Pražského smíšeného sboru a vedoucím dirigentského oddělení na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze. Je členem Společnosti Antonína Dvořáka a předsedou Společnosti Zdeňka Fibicha a od roku 2016 hudebním ředitelem Mezinárodního festivalu koncertního melodramu.

„Pověření vedení operního souboru přijímám s velikou odpovědností a radostí, že mohu navázat na inspirativní mnohaletou práci dosavadního šéfa Tomáše Ondřeje Pilaře. Rád bych učinil vše proto, aby především v této době opera zažívala další rozkvět a přinášela nejen plzeňskému publiku hodnotné umělecké zážitky,“ vyjadřuje se ke svému novému poslání dirigent Petrdlík.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.