pondělí, 12. březen 2018

Jidiš tango jako pocta Spravedlivým mezi národy

Napsal(a) 

 

Zofia Kossak-Szuczka Zofia Kossak-Szuczka

Do meziválečné Varšavy, ve které adaptovali židovští hudebníci pro oblíbené kabarety a revue energická argentinská tanga přenese posluchače koncert Zmizelé tóny jidiš tanga, který je zároveň poctou polským Spravedlivým mezi národy. Hudební projekt polsko-izraelské zpěvačky Olgy Mieleszczuk a její kapely připomene 20. března ve Španělské synagoze v Praze kulturu polských Židů zmizelých ve víru 2. světové války.

Koncert vzdá hold lidem, kteří projevili v těžké době osobní statečnost a dokázali pomoci lidem v nouzi – Polákům oceněným titulem Spravedlivý mezi národy. Patřily mezi ně i dvě výjimečné ženy – odbojářka Irena Sendlerová, která se zasloužila o záchranu stovek Židů z varšavského ghetta, a spisovatelka Zofia Kossak-Szuczka, zakladatelka organizace Žegota, která za války pomáhala pronásledovaným Židům.

 

Pocta Spravedlivým mezi národy je nejvyšší izraelské státní vyznamenání pro civilní osoby nežidovského původu udělované těm, kteří přispěli k záchraně Židů v době holocaustu. Do roku 2017 bylo takto oceněno více než 6 700 Poláků, mezi nimi také dvě výjimečné ženy, spisovatelka a publicistka Zofia Kossak-Szczucka a odbojářka Irena Sendlerová.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.