Jazzová sekce Colours of Ostrava nabízí Kronos Quartet a Hiromi

Letošní ročník festivalu Colours of Ostrava nabídne svým návštěvníkům vedle hlavních hvězd The Cure nebo Florence + The Machine také výjimečné zážitky z oblasti jazzu nebo soudobé klasické hudby. V aule Gong se představí například americký Kronos Quartet, který patří k nejznámějším smyčcovým kvartetům současnosti. Z velkých jazzových jmen pak přijede japonská klavíristka Hiromi, sardinský trumpetista Paolo Fresu se svým „Devil“ kvartetem, britský experimentální saxofonista a klarinetista Shabaka Hutchings s formací Sons of Kemet v ojedinělé verzi XL se čtyřmi bubeníky a norský trumpetista Mathias Eick.

Kronos Quartet, který tvoří houslisté David Harrington a John Sherba, hráč na violu Hank Dutt a violoncellistka Sunny Yang, objímá stěží uvěřitelnou šíří repertoáru – od moderní klasiky přes experimentální avantgardu, minimalismus, folk a rock až k world music a vlastní nadčasové tvorbě. Spolupracovali s hudebníky doslova po celém světě včetně Davida Bowieho, Björk nebo Paula McCartneyho, ale také s Terrym Rileym, Arvo Pärtem, Astorem Piazzollou, Philipem Glassem, Henrykem Góreckým či Stevem Reichem.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=wK233t4Z0lg[/spvideo]

Přední jazzová klavíristka Hiromi Uehara, která již ve čtrnácti letech vystupovala jako sólistka s Českou filharmonií, propojuje jazz s klasikou, rockem a dalšími žánry. Sardinského trumpetistu Paola Fresu natáčejícího a koncertujícího v mnoha sestavách bude možnost zhlédnout s jeho vlastním Devil Quartetem. Shabaka Hutchings a jeho Sons of Kemet spojují jazz v experimentálních kombinacích s hip hopem, grime, punkem, afrobeatem, dubem, africkou diasporou, karibským calypso, ska i karnevaly. Na Colours se představí v ojedinělé verzi XL s dvěma bubeníky navíc.

Osmnáctý ročník festivalu Colours of Ostrava proběhne od 17. do 20. července 2019 v industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic. Prvními oznámenými jmény jsou The Cure, Florence + The Machine, Rag’n’Bone Man, Mogwai, Mariza, Shaka Ponk, Xavier Rudd, Tom Walker, Lewis Capaldi a Gang of Youths. Program na 20 scénách nabídne přes 350 programových bodů – vedle koncertů více než 120 zahraničních a domácích kapel také diskuse v rámci mezinárodního fóra Meltingpot, divadla, workshopy, filmy, výtvarné instalace a další doprovodné aktivity. Čtyřdenní vstupenky jsou v prodeji ve festivalovém e-shopu na www.colours.cz a v sítích GoOut a Ticketportal.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější